Türkiye'nin en iyi haber sitesi

SETA'dan MIKTA raporu

Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) Ekonomi Direktörü Erdal Tanas Karagöl tarafından hazırlanan "Kıtalar Arası Ekonomik İşbirliği: MIKTA" raporunda Meksika, Endonezya, Güney Kore, Türkiye ve Avustralya'nın oluşturduğu MIKTA'nın, henüz 1 yıl geçmesine rağmen dikkati çekmeyi başardığı bildirildi.

Giriş Tarihi: 19.8.2014 15:22
SETA'dan yapılan açıklamaya göre, söz konusu raporda 2000'li yıllarda değişen ekonomik ve siyasal anlayışın yeni işbirliği ve ortaklıkların kurulmasına yol açtığı hatırlatıldı.

Gelişmekte olan ülkelerin ekonomilerine katkı sağlamak amacıyla bir araya geldikleri oluşumlardan biri olan MIKTA'nın, henüz 1 yıl geçmesine rağmen katılımcı ülkelerin ortaya koyduğu kararlılıkla dikkati çekmeyi başardığı aktarılan raporda, şunlar kaydedildi:

"Henüz resmi bir zeminde tanınırlığı olmayan bu grup, benzer ekonomik yapıları ve izledikleri barışçıl politikalarla gelecekte güçlü bir platform adayı olarak görülmektedir. Biraraya geliş amaçlarını, aralarındaki ekonomik etkileşimi artırarak ülke ekonomilerine pozitif katkı sağlamak olarak belirleyen MIKTA, bunun gerçekleşebilmesi için de çalışmalar yürütmektedir. Bu çalışmaların başlıca konusu olan MIKTA ülkeleri arasında uygulanacak serbest ticaret anlaşmaları, ticaret hacmini artıracak, 5 ülkenin özellikle son 10 yıldır gösterdiği ekonomik büyüme performansına katkı sağlayacak. Beş ülke arasında gerçekleşecek yatırımların ise yabancı yatırımlara ihtiyaç duyan başta Türkiye olmak üzere diğer ülkeleri de olumlu etkilemesi beklenmektedir."


"TİCARET HACMİNİN ARTMASINI KOLAYLAŞTIRACAK UYGULAMALAR, KISA DÖNEMDE SOMUTLAŞTIRILMALI"

Ticaret hacminin ve yabancı yatırımların artmasını kolaylaştıracak uygulamaların kısa dönemde somutlaşması gerektiğine işaret edilen raporda, böylece güçlenen ticari ve ekonomik ilişkilerin ülke ekonomilerine getirilerinin, beklenenden önce gerçekleşeceği ifade edildi.

Bu bağlamda vize uygulamalarının sadeleştirilmesi, girişimci ve yatırımcılara teşvik ve kolaylıkların sağlanarak maliyetin azaltılması ve ülkeler arası direkt uçuşların başlamasının, öncelikli yapılacaklar arasında yer aldığı belirtilen raporda, şu değerlendirmelere yer verildi:

"MIKTA oluşumunun katılımcı ülkelere sağlayacağı ekonomik, sosyal ve kültürel kazanımlarının yanı sıra, küresel politika alanında da önemli bir yere sahip olması beklenmektedir. Bölgelerinde izledikleri barışçıl politikalarla öne çıkan bu ülkelerin oluşturduğu MIKTA grubunun, gelişmekte olan ülkelerin sorunlarının ve taleplerinin ortak bir dille ifade edileceği bir platforma dönüşmesi beklenmektedir. Ortaklıkların konjonktüre göre değiştiği günümüzde, bölgesel ve küresel barışı destekleyen bir anlayışın hakim olduğu MIKTA, geçen bir yıllık zaman diliminde ortaya koyduğu oluşumu destekleyen ve güçlendiren azmi ve kararlığı devam ettirdiği sürece, gelecek dönemde dikkate değer bir işbirliği örgütüne dönüşecektir."


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
SETA'dan MIKTA raporu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN