Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yüzer santral Gazze yolcusu

Karadeniz Holding'in enerji santrali gemisi, Gazze'nin acil elektrik ihtiyacını karşılamaya hazırlanıyor.

Giriş Tarihi: 19.8.2014 14:53
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, bugün Filistin Enerji Bakanı Omer Kittaneh ile basın toplantısında özel sektörün Gazze'ye 100 megavatlık yüzer santral gemisi göndereceğini söylemişti.

Karadeniz Holding'ten yapılan yazılı açıklamada, Filistin yönetiminin enerji ihtiyacını karşılamak için Karadeniz Holding iştiraki KARKEY'den bir yüzer enerji santrali talebinde bulunduğu bildirildi. Projenin, diğer ülkeler ile yapılan elektrik alımı sözleşmeleri kapsamında değerlendirilerek , Filistin yönetimi ile yapılacak ticari anlaşma çerçevesinde gerçekleştirileceği duyuruldu.

KARKEY Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Karadeniz, konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede, acil enerji sıkıntısının giderilmesi için Filistin Enerji Bakanı Dr. Omer Kittaneh ile Türkiye ziyareti sırasında teknik ve ticari görüşmeler gerçekleştirildiğini belirtti. Karadeniz, şunları kaydetti:

"Konunun uluslararası hassasiyeti gereği, Birleşmiş Milletler başta olmak üzere tüm yetkili uluslararası kurum ve kuruluşların gerekli onay ve izinlerinin alınmasına müteakip sözleşme görüşmeleri ve süreci tamamlanarak projenin uygulamaya geçmesi planlanmaktadır. İzin ve onay süreçlerinin tamamlanma takvimi henüz kesinlik kazanmamıştır. Söz konusu izin ve onayların tamamlanarak gerekli uluslararası güvencelerin sağlanmasının ardından, 120 gün içerisinde enerji gemisi filomuzun uygun gemisi Gazze'ye gidecektir."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yüzer santral Gazze yolcusu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN