Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ambargo 130 bin kişiyi işsiz bırakacak

Rusya'nın Avrupa'dan tarım ürünlerine getirdiği ambargo, bölgede 130 bin kişiyi işinden edecek. İhracatta 2 milyar euroluk kayıp yaşayacak Avrupa'da en büyük zarar ise Almanya'nın hanesine yazılacak. Kayıp 1.3 milyar euro...

Giriş Tarihi: 23.8.2014
Rusya'nın Avrupa'ya uygulayacağı gıda ithalatı ambargosunun faturası ortaya çıktı. Konuyla ilgili ING Bank kapsamlı bir rapor hazırladı. Rapora göre, Rusya'nın ambargosu Euro Bölgesi'nde 130 bin kişiyi işsiz bırakacak. Rusya'nın yaptırımları nedeniyle Avrupa'nın yıllık bazda yaklaşık 6.7 milyar euro zarar göreceği belirtildi. En büyük zararı da Avrupalı KOBİ'lerin yaşayacağı vurgulandı.

2 MİLYAR EUROLUK SEBZE-MEYVE

Avrupa Birliği'nin Rusya'ya 2013 yılında sattığı meyvenin değeri 1.26 milyar euro. Sebzenin ise toplam değeri 769 milyon euro tutarında. 28 ülkenin oluşturduğu Avrupa Birliği de bu gelişmelere karşı bir önlem hazırladı. Avrupa Komisyonu sektörün kullanması için 125 milyon euro tutarında 'acil' kredi paketini devreye soktu. ING'nin hesaplamalarına göre, Rusya pazarı AB'nin toplam üretimi içinde yüzde 6 paya sahip. GSYH'nın da binde 4'ü büyüklüğünde.

KUZEY ÜLKELERİNDE BÜYÜMEYİ % 0.5 ETKİLEYECEK
Parasal anlamda en fazla etkilenecek olan ülke ise Almanya. Almanya'nın kaybı 1.3 milyar euro. Polonya da en çok etkilenecek ülkeler arasında. Ancak ambargodan GSYH'si en çok etkilenecek bölge Baltık. Litvanya, Estonya ve Letonya sırasıyla GSYH'de yüzde 0.4, 0.35 ve 0.2 daralma yaşayacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ambargo 130 bin kişiyi işsiz bırakacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN