Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Henkel gönüllere dokundu

Çalışanlarının gönüllü toplum projelerine 10 yıldır destek veren Henkel, 50 projeyle 15 bin kişinin hayatını değiştirdi. Henkellilerin bu yılki projelerinden biri de yeni doğan bebek ölümlerini önlemek

Giriş Tarihi: 24.8.2014
Alman kimya devi Henkel'in 10 yıl önce tüm dünyada başlattığı gönüllü programı Türk çalışanlardan büyük ilgi gördü. Henkel yönetimi bu süreçte çalışan ve emeklilerinden gelen toplumsal proje fikirlerine milyonlarca euroluk destek verdi. 10 yılda 50 proje onaydan geçerken, daha çok eğitim, engelliler ve kadınlarla ilgili olanlar ön plana çıktı. Bu yıl uygulanacak 5 projenin belirlendiğini belirten Henkel Türkiye Kurumsal İletişim Müdürü Hande Ardane, şirketin globalde geçen yıl 7.9 milyon euroluk toplumsal projeye destek verdiğini söylüyor. 2013'te hayata geçirilen 2 bin 400'den fazla projeyle 1 milyondan fazla insanın hayatına dokunulmuş. Henkel çalışanlarının hazırladığı sosyal sorumluluk projeleri şirket içinde oluşturulan bir seçici kurul tarafından değerlendiriliyor. Her yıl ortalama 5 projeye ürün temini ve ücretli izin şeklinde destek veren Henkel, proje başına 10 bin euroya kadar da finansman sağlıyor.

BEBEKLER ÖLMESİN

Hande Ardane, bu yıl seçilen beş projeyi anlatırken Gaziantep'te başlayacak yeni doğan ölümlerinin önlenmesine yönelik çalışmaya da değindi. Henkel ambalaj paketleme bölümü çalışanlarının geliştirdiği projeye doktorların da gönüllü olarak katıldığını söyleyen Ardane, "Projenin bir ayağı dar gelirli ailelere yeni doğan bebek sağlığını anlatan bir eğitim programını içeriyor. İlk etapta iki seansta 200 anneyi bilinçlendirmeyi hedefliyoruz. Projenin ikinci ayağında ise bu ailelerin çocuklarına yabancı dil eğitimi vermek yer alıyor" diyor. Bilindiği gibi Türkiye'de yeni doğan bebek ölüm oranları giderek düşmekle birlikte hâlâ Avrupa'nın yaklaşık 3 katı üzerinde. İstatistiklere göre göre yeni doğan her bin bebekten 4.7'si ilk ayını göremiyor.

SİSTEMİ İRAN'A DA ÖĞRETTİK
Türkiye, Henkel'in bölgedeki önemli merkezlerinden. Gönüllü programı Türkiye'de başarılı olunca Hande Ardane'ye sistemi komşu ülkelere de taşıma görevi düşmüş. Bu kapsamda üç yıl önce İran ofisine gidilerek çalışanlara gönüllülük programını anlattıklarını belirten Ardane, bir tür know-how transferi yaptıklarını söylüyor.

ANADOLU'DA ÜNİVERSİTE AÇILIMI
Henkel gönüllülerinin bir diğer projesi de Anadolu Bursiyerleri adını taşıyor. Bu aslında Koç Üniversitesi'nin yürüttüğü projeye katkıyı da içeriyor. Anadolu'nun zor şartlarında kendini geliştirerek ÖSYM sınavında başarılı olan ihtiyaç sahibi gençler Henkel çalışanlarının desteğiyle okutulacak.

KAÇUV İÇİN TAM MESAİ
Henkel 'in farklı ülkelerden 17 üst düzey yöneticisi İstanbul'da KAÇUV'un aile evinde tam mesai harcadı. Evin bahçesi ve oyun alanı da yenilendi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Henkel gönüllere dokundu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN