'Uzun dönem oyuncusuyuz'

90'ıncı kuruluş yıldönümünü kutlayan İş Bankası, yurtiçi ve yurtdışında devler ligine çıktı. Genel Müdür Bali, "Bankamız maraton koşucusudur, uzun dönem oyuncusudur" dedi

Giriş Tarihi: 26.8.2014
Kuruluşunun 90'ıncı yılını kutlayan İş Bankası, yeni döneme de iddialı hedeflerle girdi. "İş Bankası maraton koşucusudur, uzun dönem oyuncusudur" diyen Genel Müdür Adnan Bali, ekledi: "Özel konjonktürlerden kaynaklanacak sapmaları dikkate alarak ikide bir tavır değiştirmeyiz. Mesela Irak'ta beklentilerin ötesinde bir bozulma oldu. Ortaya çıkan sorunlar nedeniyle tavrımızı kısa sürede değiştirecek bir banka değiliz." Son yıllarda yurtiçinin yanı sıra yurt dışında da aktif bir strateji izlediklerini söyleyen Bali, bu yıl İngiltere, Irak, Gürcistan ve Kosova'da ikinci şubelerini açtıklarını hatırlattı.

190 MİLYAR DOLAR

Bali, 90 yıllık zaman diliminde İş Bankası'nın finansın yanı sıra sanayinin gelişmesine de büyük katkı sağladığını anlattı. Halen 25 şirkette doğrudan ortaklığı bulunan bankanın, toplam 121 şirket ve 50 bini aşkın çalışanıyla toplumun bütün katmanlarına hitap eden büyük bir grup haline geldiğini söyleyen Bali, 180 milyar TL ile en yüksek kredi desteği veren banka olduklarını ifade etti. Bali, konsolide bazda Türkiye ekonomisine 190 milyar TL'nin üzerinde finansman sağladıklarını belirtti.

VARLIĞIMIZLA SAHADAYIZ
Ülkeye en yüksek finansman desteği sağlayan banka olduklarını hatırlatan Bali, 220 milyar liraya yakın aktif büyüklüğe ulaştıklarını söyledi. Bunun yaklaşık yüzde 64'ünün kredilerden, bunların yüzde 72'sinin ise ticari kredilerden oluştuğu bilgisini verdi. Adnan Bali, "KOBİ'lere 38 milyar liranın üzerinde kredi kullandırıyoruz. Bütün varlığımızla sahadayız. 60'ın üzerindeki ilde en yüksek ticari kredi kullandıran özel bankayız" diye konuştu.

KONUTTA BALON YOK
Konut kredilerindeki gelişmeleri ve sektördeki balon tartışmalarını değerlendiren Bali, konunun en önemli noktaları şöyle konuştu: "Bu konuyu yoğun olarak kadar tartışıyoruz ama konut kredilerinin ekonomideki payı yüzde 6.9 - 7 seviyelerinde. Bu oran tipik Avrupa ülkelerinde yüzde 50'lerde. Dolayısıyla Türkiye için alınacak çok mesafe olduğunu söyleyebiliriz. Temel bir soruna işaret etmekten uzak bir tabloyla karşı karşıyayız." Merkez Bankası'nın politikalarını değerlendiren Bali, "Çok ölçülü bir faiz indiriminin mümkün olabileceğini düşünüyorum. Bazı gelişmelere bağlı olarak bunu yapmazlarsa da şaşırmam" dedi.

MEVDUATTA ÖZEL LİDERİYİZ
Adnan Bali, yılın ilk yarısında 125 milyar TL'nin üzerinde mevduatla özel bankalar arasında liderliği sürdürdüklerini ve yılın ilk altı ayında 8.3 milyar lira tutarında menkul kıymet ihracı gerçekleştirdiklerini dile getirdi. Bali, 2013 yıl sonu ve bu yılın ilk altı ayı itibarıyla karlılık açısından bakıldığında net faiz marjlarının gerileme eğiliminde olduğunu belirtti.

İŞ BANKASI BU ÜLKENİN BEYTÜLMALI
Bali, 24'ü yurtdışında toplam bin 344 adet şubeye ulaştıklarını söyledi. İş Bankası'nın artık kamuya mal olmuş bir müessese olduğuna dikkati çeken Bali, "Bu banka bu ülkenin beytülmalıdır, ortak malıdır" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Uzun dönem oyuncusuyuz'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN