İkinci sıçramanın eşiğindeyiz

Giriş Tarihi: 28.8.2014

Ekonomik vizyonunu ortaya koyan Ahmet Davutoğlu Türkiye'nin ikinci ekonomik sıçramanın eşiğinde olduğunu söyledi. 2001'e gönderme yapan Davutoğlu "Bir daha hiç kimse bu ülkeyi borç batağı üzerinden idare edilebilir hale getiremeyecek" dedi

AK Parti'nin yeni Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, kongrede yaptığı konuşmada ekonomik vizyonunu ortaya koydu. Türkiye'nin birinci ekonomik sıçramayı gerçekleştirdiğini, ikinci sıçramanın da eşiğinde olduğunu belirten Davutoğlu, "Pekin'den Avrupa'ya gidecek her ulaştırma koridoru Anadolu topraklarına selam verip gidecek. Her enerji koridoru, doğalgaz kaynakları bir şekliyle mutlaka Anadolu topraklarından geçecek" dedi. Türkiye'nin gelecek süreçte yeni dış yatırımları çekecek açılımlar yapacağına dikkat çeken Ahmet Davutoğlu, artık hiç kimsenin ülkeyi borç batağı haline getiremeyeceğini vurguladı. Davutoğlu, kongrede şu mesajları verdi:

'BİRİNCİ SIÇRAMAYI YAŞADIK'
AK Parti dönemlerinde birinci büyük ekonomik sıçramayı yaşadık. Herkes biliyor ve şahittir ki 2001'in hasta adamından 2014'ün yükselen ekonomik gücüne, 2015'in G-20'ye ev sahipliği yapacak en sağlıklı ekonomisine gelmesinin yolu kararlı, basiretli ve rasyonel bir ekonomik politikadan geçmiştir. 2001'i düşünün. O zaman sıradan bir IMF memuru Ankara'ya geldiğinde millet Başbakanın ne dediğine bakmaz, O'nun ne dediğine bakardı. Ama şimdi IMF defterini kapatmış bir Türkiye Cumhuriyeti Devleti var. Ulaştırmada, sağlıkta, tarımda, enerjide her alanda büyük devrimler gerçekleştirildi.

'KATMA DEĞERİ ARTIRACAĞIZ'
Şimdi, ikinci büyük sıçramanın eşiğindeyiz. Bu atıl kapasiteyi kullanma dışında bu ikinci sıçramanın iki ana kaynağı, gücü vardır, iki de dezavantajı vardır. Bizim ekonomik gücümüzün kaynağı insanımızdır, coğrafyamızdır. Büyük doğal kaynaklarımız yok. Bize başka ülkelere olduğu gibi yüz milyarlarca euro verenler de yok. O zaman yeni bir ekonomik sıçrama için insan kaynağını ve katma değeri arttırmak zorundayız. Başlattığımız eğitim reformunun çıtasını yükselterek devam edeceğiz. Dünyada hiçbir güç ekonomik anlamda insan kaynağından daha önemli değil. Öylesine büyük bir eğitim reformu, bir Ar-Ge atılımı gerçekleştireceğiz ki Türk ekonomisi katma değerini misliyle arttırabilsin.

COĞRAFYAMIZI KULLANACAĞIZ

Coğrafyamız , ekonomik kaynaklar itibarıyla dünyanın en mutena coğrafyasıdır. Ulaştırma hatları, Pekin'den ister demiryoluyla ister karayoluyla Avrupa'ya gidecek her ulaştırma koridoru Anadolu topraklarına selam verip gidecek. Her enerji koridoru, ister Azerbaycan'dan Kafkasya'dan gelen Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı Projesi (TANAP) gibi, ister Irak'tan gelen Kuzey Irak ve bütün Irak ve doğalgaz kaynakları gibi her bir şekliyle mutlaka Anadolu topraklarından geçecek. Tarımda büyük reformların, daha etkin tarım yöntemlerinin önü açılacak. İnsanımızı katma değeri yükseltecek şekilde donanımlı hale getirdiğimizde nitelikli kalkınmanın önünü açarız. İnşallah bu ikinci ekonomik sıçramayı da hep beraber yaşayacağız.

KİMSE ÜLKEYİ BORÇ BATAĞINA SÜRÜKLEYEMEYECEK
Bir daha hiç kimse bu ülkeyi borç batağı üzerinden idare edilebilir hale getiremeyecek. Makro ekonomik istikrarı sağlarken reel sektörü de güçlendireceğiz ve gelecek yıllarda Türk üretim sektörü, üretim sanayi Afro-Avrasya'nın en büyük üretim alanı haline dönüşecek. 12 yıllık birikimin üzerine yepyeni ve dış yatırımı da çeken büyük açılımların eşiğinde olacağız. Yeni kaynaklara yöneleceğiz. Şu anda ekonomik anlamda dünyanın 17'nci, Avrupa'nın 6'ncı büyük ülkesi konumundayız. İnşallah hiç kimsenin şüphesi olmasın ki önümüzdeki dönemde, 2023 yılında, Türkiye'nin dünyanın en büyük ilk 10 ekonomisi arasına girmesi için gece gündüz çalışacağız ve bu hedefi gerçekleştireceğiz.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İkinci sıçramanın eşiğindeyiz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN