Tıbbi cihazda yerli hamle

Giriş Tarihi: 28.8.2014

Yerli tıbbi cihaza destek açıklaması sektörü sevindirdi. Sektör oyuncuları, "Türkiye tıbbi cihaz çöplüğü olmaktan kurtulacak" dedi

Hükümetin yerli ürünü destekleme politikasından tıbbi cihaz üreticileri de yararlanacak. Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'nun geçen hafta teşvik kapsamında hastaneler ve sağlık merkezlerinin yerli üretim kullanmaları için özendirileceği açıklaması sektörde üretim yapan firmaları da sevindirdi. Tüm Tıbbi Cihaz Üretici ve Tedarikçileri Derneği Genel Koordinatörü Süleyman Akgüç, Türkiye'deki hastane ve klinikler yerli ürünü tercih etmediği için firmaların ürettikleri ürünü ihraç etmek zorunda kaldığını söyledi.

İhracatın önünü açar
Toplam pazarın yüzde 15'ine denk gelen tüketim içinde yüksek teknolojili ürünlerin olmadığını vurgulayan Akgüç, "Türk firmaları Ortadoğu'dan ABD'ye kadar yüksek teknolojili tıbbi cihaz ihracatı yapıyor. Ama bizim hastanelerimizde yerli ürüne karşı ciddi bir 'kalitesiz' önyargısı var. Bakanlığın destek açıklamasıyla bu durum yerli üretici lehine dönecektir" diye konuştu. Elmed'in Genel Müdürü Ahmet Sinan Kabakçı, özellikle kamu ihalelerinde yüzde 15 fiyat avantajı uygulandığı takdirde yerli üreticiye ciddi bir avantaj sağlanacağını ifade etti. "Yerli üreticinin pazarda ithal ürünle rekabet şansı yok. İhalelerde en düşük fiyat baz alındığı için Çinli firmalar ihaleleri alıyorlar. Ancak çoğu zaman Çin'den gelen ürünler kullanılamayacak kadar kötü oluyor" diyen Kabakçı, buna rağmen doktorlar ve hastanelerde yerli malına direnç olduğunu söyledi. Kabakçı, "Destekle, Türkiye tıbbi cihaz çöplüğü olmaktan kurtulur. Yerli ürünlerin sektördeki payı da yüzde 10'dan 30'a ulaşır" dedi. Bıçakçılar firmasının CEO'su Sadrettin Dai, teşvikin sadece yüksek teknolojili ürünleri değil bütün sektörü kapsaması gerektiğini, hem ihracat oranlarının artması hem de yerli üretimin büyümesi açısından teşvikin çok önemli olduğunu söyledi.

Pazar 3 milyar dolara ulaştı
Sağlık alanında araç ve gereçlerin çoğunluğu yurtdışından alınıyor. Türkiye'de 3 milyar dolarlık bir pazar var. Hazırlanan 'Sağlık Endüstrilerinde Yapısal Dönüşüm Programı Eylem Planı' ile yüzde 15'lerde olan yerli üretim 50'lere tırmandırılacak. Hastanelerin döner sermayeden Hazine'ye ödedikleri payda, yerli ürün indirimi yapılacak. İhalelerde yüzde 15'e kadar daha pahalı olsa bile yerli olanı kullanılacak. Tıbbi cihaz üretimine Ar-Ge desteği verilecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tıbbi cihazda yerli hamle
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN