HalkBank

Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kadro talebi patladı

Devleti en güvenli iş kapısı olarak gören yeni mezunların memurluk talebinde patlama yaşanıyor. Atama sistemi talebi karşılamadığı için iş arayan mezun sayısı yüz binlere ulaştı

Giriş Tarihi: 30.8.2014
Türkiye'de devlet en garantili istihdam kapısı olarak görülüyor.
Özel sektör, tecrübeli elemana öncelik verince binlerce yeni mezun ilk olarak kamuda çalışmak için çaba gösteriyor. Bu durum devlet kapısında yığılmaları da beraberinde getiriyor. İki yılda bir yapılan Kamu Personeli Seçme Sınavı'na (KPSS) katılanların sayısı milyonla ifade edilmeye başlandı.
Şu anda 3.5 milyona yakın kamu çalışanı var. Bu sayı 2 katına çıksa bile talebi karşılaması zor. Belli mesleklerdeki bu yığılma üniversite ve fakülteler açılırken plansız hareket edilmesinin bir sonucu olarak görülüyor.
Her gün bize ulaşan yüzlerce mesajdan anlıyoruz ki, bu arz fazlası veren bölümlerden biri Eğitim Fakülteleri. Her yıl 40-50 bin atamaya rağmen bekleyen öğretmen sayısı katlanıyor. Asıl yığılma ise İktisadi İdari Bilimler Fakülteleri'nde (İİBF) yaşanıyor.
Hemen her üniversitede bu bölümlerin açılıyor olması, Açık Öğretim Fakültesi'nin uzaktan eğitimle sürekli mezun vermesi, kamuya hak ettikleri kadar atama olmaması iş arayan İİBF mezunu sayısını 400 binlere kadar ulaştırdı.
İİBF'liler atamalarda genel idari hizmetlere her fakülte mezununun giriyor olmasına karşı çıkıyor. Herkesin eğitimini aldığı kadrolara atanmasını istiyorlar.
Bu konuda adaletsizliğe uğradıklarını söyleyen İİBF'liler eğitimlerine uygun görevlere ilgisiz bölüm mezunlarının da alınıyor olmasının durdurulmasını ve kendileri için 40 bin atama imkanı verilmesini istiyor. Örneğin vergi müfettiş yardımcılığı sınavına biyoloji, ya da kimya mezunu da başvurabiliyor. Bu adayların daha sonra kendi işleriyle ilgili kurumlara geçmesi de kadrolarda boşluğa yol açıyor. Bu gruplara eğitim ve sertifika almasına rağmen atanamayan 7 bin İş ve Meslek Danışmanı'nı da eklemek mümkün. Bu kişiler ise kişi başı bin liraya yakın para harcayıp sertifika almalarına rağmen atanamamaktan mustarip. Yine gıda mühendisleri, ziraat mühendisleri ve Fen Edebiyat Fakültesi mezunlarının da atanmayı talep ediyor. Sistemin tekrar elden geçirilip, taleplerin değerlendirilmesi şart görünüyor.

Emeklilik beklentisi artıyor

Torba yasa görüşmelerine gözünü dikmiş iki kesim var. Birincisi yıl ve gününü tamamlamış ama yaşı bekleyenler. Bu kesim sözlerin tutulmasını istiyor. Yaş şartının iptalini talep ediyor. İkinci kesim ise primi eksik vatandaşlar. Bunlar da yıl ve yaşı tamamlamış ama primi yetersiz olanlar. Bu vatandaşlar ise eksik primlerini toplu borçlanıp emekli olmak istiyor. İki konu da Meclis gündeminde. Tasarı son görüşmelerde yasalaşır mı bekleyip göreceğiz.

NE ZAMAN EMEKLİ OLURUM
05.03.1960 doğumluyum 13.10.1999 sigorta girişim var ve 1.908 günüm var. Ne zaman emekli olurum.
Sevim DENİZ
5 günle avantajı kaçırmışsınız.
Şartlarınız 58 yaş ve 7 bin prim günü. Doğumlarınız varsa bunları borçlanarak primlerinizi artırabilirsiniz.
Ama yine de yetmeyecek.
Çalışmıyorsanız isteğe bağlı sigorta öneririm.

Sigorta başlangıcım 15.08.1995. 1 Haziran 1.979 doğumluyum. 2001 doğumlu bir oğlum var. Ne zaman emekli olurum? Ayse FILIZ
20 yıl 52 yaş ve 5825 prim günü şartlarına tabisiniz.
Prim gününüzü yazmamışsınız.
Çalışıyorsanız priminizi yaşınız dolana kadar tamamlarsınız.
Çalışmıyorsanız. Bir çocuk için borçlanarak 720 gün kazanırsınız.

01.04.2001 tarihli sigorta girişliyim ve 4.270 prim günüm var. Ne zaman emekli olabilirim? Sertaç YILMAZ
Yaşınızı yazmamışsınız. Şartlarınız 60 yaş ve 7 bin prim günü. Priminizi tamamladığınızda 60 yaşında emekli olabilirsiniz.

21.09.1983 doğumluyum. Sigorta başlangıcım 1999 ve 3984 prim günüm var. 1 çocuk annesiyim. Ne zaman emekli olabilirim?
Semra ÇİĞDEM Eğer işe başlangıcınız 9 Eylül 1999 öncesi ise 56 yaş ve 5.975 prim günü ile emekli olursunuz. Bu tarihten sonra ise şartlarınız 58 yaş ve 7 bin prim günü olur.
Doğumunuz sigortadan sonra ise borçlanıp 720 gün kazanırsınız.

Belgeleri saklayın

İlk sigorta girişim 06.09.1999. Yakında evleneceğim ve 15 yıldır çalıştığım firmadan ayrılacağım. Primler asgari ücretten ödeniyor. Bu durumda kıdem tazminatımı maaşım üzerinden alabilir miyim? (İsmi saklı) Gerçek maaşı bordroda gizlemek suç. Siz gerçek maaşla ilgili belgeleri elinizde bulundurun. Dava açarak tazminatınızı gerçek maaş üzerinden alabilirsiniz.

SGK'dan yazı alın

15.04.1972 doğumluyum, Aralık 1991 sigorta girişim var, 6525 gün hizmetim bulunuyor. Şu anda çalışıyorum. İşten kendi isteğimle ayrılsam tazminat alabilir miyim? Hüseyin KÖSE İşe giriş tarihiniz size avantaj sağlıyor. SGK'dan alacağınız 15 yıl ve 3.600 gün yazısı ile işvereninize başvurarak tazminat alabilirsiniz. Sadece istifa ederseniz alamazsınız.

Çalışanın hakkı

Tekstilde sigortalı çalışıyoruz. Bize asgari geçim indirimi ödenmiyor. Patrona söyleyince kapıyı gösteriyor. Ne yapmamız lazım? (İsmi saklı) En yakın vergi dairesine veya defterdarlığa giderek durumu ihbar edin. Bu ödemeler işçinin hakkıdır ve ödenmesi gerekir. Üstelik bordroda da gösterilmesi lazım.

Sorularınızı bekliyoruz

Her cumartesi bu köşede çalışma hayatıyla ilgili sorunlarınızı gündeme getiriyoruz. Sorularınızı bizesorun@sabah. com.tr ve faruk.erdem@ sabah.com.tr adresine gönderebilirsiniz.

HAFTA İÇİ HER GÜN SAAT 16.15'TE AHABER'DE BİZE SORUN PROGRAMI'NDA SORULARINIZI CEVAPLIYORUZ…


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kadro talebi patladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN