Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Patronları değiştirmedi

Başbakan Ahmet Davutoğlu "ekonomi" kurmaylarını değiştirmedi. Ali Babacan, 5 kabinede yer alarak rekora imza attı. Zeybekci, Yılmaz, Şimşek yerini korudu. Tek yeni isim Nurettin Canikli oldu

Giriş Tarihi: 30.8.2014
Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun dün açıkladığı kabine listesinden "ekonomik istikrar" çıktı. Hükümet radikal adımlar atmaya hazırlandığı ekonomide 2015 seçimlerine kadar mevcut yönetimle yola devam kararı aldı.

TEK BİR İSİM DEĞİŞTİ

Türkiye'yi 2023 hedeflerine ulaştırmada büyük rol oynayacak ekonomi yönetiminde sadece bir isim değişti. Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ekonominin dümeninde kalırken Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek 62'nci hükümette de görevlerine devam edecek. Yeni kabinede Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı'nın yerine AK Parti'nin kurucu isimlerinden Nurettin Canikli geldi. Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcıları Babacan, Zeybekci ve Şimşek'in yanı sıra Bilim ve Sanayi Bakanı Fikri Işık, Enerji Bakanı Taner Yıldız, Tarım Bakanı Mehdi Eker ve Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz da görevlerinde kalan isimler oldu.

FİNANSÇI GÜMRÜK BAKANI

Gümrükler, İngiltere'de banka, para, finansman alanlarında yüksek lisans yapan AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli'ye emanet edildi. Canikli ekonomiye ilişkin Meclis çalışmalarının etkili isimlerinden biri. Rizeli Gümrük Bakanı Hayati Yazıcı'nın yerine Giresunlu Canikli getirilerek bölgesel dengeler de gözetildi. Nurettin Canikli, 3'üncü dönemini tamamlayacağı için, son döneminde bakanlıkla ödüllendirilmiş oldu.

PARALELLE MÜCADELEYE DEVAM

Yeni dönemde ekonomi yönetimi, önceliklerini de güncelleyecek. Türkiye ekonomisini hedef alan paralel yapıyla mücadele ve finans ayağındaki ayıklama devam edecek. Kamuda hizmet alımı yapılan paralel yapıya yakın şirketler tek tek ayıklanırken, buna destek vermeyen ekonomi yöneticileriyle yollar ayrılacak. Bankacılık sektöründe de yeniden yapılandırmaya gidilecek.

BABACAN KABİNE REKORTMENİ OLDU
AK Parti kurulduğundan bu yana beşinci kabinede değişmeyen tek isim Ali Babacan oldu. 2001'de AK Parti Kurucu Üyesi ve MKYK üyesi olan Babacan'a 58, 59'uncu hükümetlerde ekonomi emanet edildi. 60'ıncı Hükümet döneminde Dışişleri Bakanı ve AB ile müzakerelerde Başmüzakereci olarak görev yapan Babacan, 1 Mayıs 2009'daki kabine değişikliğinde görevi Ahmet Davutoğlu'na devretti. Bu dönemde de Başbakan Yardımcısı olarak hükümette yer alan Ali Babacan, 62'nci Hükümet'te de yerini korudu.

UYUMLU ÇALIŞIYORLAR

Babacan'ın görevde kalmasında iş dünyası ve uluslararası yatırımcıların taleplerinin etkili olduğu ifade ediliyor. Deneyimli bakanın yerini korumasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Başbakan Davutoğlu'nun hem bu talebi dikkate aldığı hem de Babacan, Zeybekci ve Şimşek'in uyumlu çalışmasının etkili olduğu belirtiliyor.

ÜRETİM VE İSTİHDAM ODAKLI YAPILANMA
Yeni Türkiye'nin ilk hükümeti 62'nci Hükümet Programı'nın en önemli ayaklarından birini de ekonomi oluşturuyor. Üretim ve istihdam odaklı programda ekonominin faizborsa- döviz üçgeninden çıkarılması vurgulanıyor. Ekonomide üretim ve istihdam odaklı çalışmalara ağırlık verilirken, gelir seviyesini artıracak politikalar sürdürülecek. Kalkınma odaklı yarımlar artırılacak, lokomotif sektörler desteklenecek. Mali disiplin, enflasyonla mücadele sürecek. Yoksullukla mücadele için başlatılan restorasyon devam edecek. Hem çalışanların hem de emeklilerin milli gelirden daha fazla pay alması sağlanacak. İstihdam yaratılırken sosyal yardım alanlara öncelik verilecek.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Patronları değiştirmedi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN