İstikrar programı

Giriş Tarihi: 1.9.2014

62'nci Hükümet'in ekonomideki hedefleri belli oldu: Finansal istikrar korunacak, istihdam ve refah artışı sağlanacak, üretim teşvik edilecek, enflasyon ve faiz tek haneye inecek

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun bugün açıklayacağı 62'nci Hükümet Programı'nın ekonomi ayağına 2023 hedefleri damgasını vuruyor. Büyük ekonomi, güven ve istikrar, güçlü toplum, refah başlıkları ön plana çıkacak. Mali disiplin, istihdam esaslı yüksek ve sürdürülebilir büyüme, gelir seviyesini ve refahı artıran politikalara ağırlık verilecek. Programın temelini 'mali dengeleri sağlamlaştırmak ve finansal istikrarı korumak' oluşturuyor. Tek haneli rakamlara inmiş enflasyon ve faiz oranları kalıcı hale getirilecek. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2007'de kurulan 60'ıncı Hükümet'in programını "Sıçrama dönemi programı" diye sunarken, "Temel hedefimiz Türkiye'yi 'take-off'a (kalkış) geçirerek daha güvenli bir hıza ve yüksekliğe taşımaktır" demişti. 62'nci Hükümet Programı ise 61'inci Hükümet döneminde başlatılan kalkınma odaklı 'flight (uçuş) programının' devamı olacak.

KAMU HARCAMALARI ÖLÇÜLECEK
Programda, kamu harcamaları, bütçe dengesi, büyüme üzerindeki etkileri gözetilecek. Sürdürülebilir ekonomik kalkınma için 'güçlü demokrasi' vurgusu yinelenen programda, şu başlıklar yer alacak:

İstihdam artırılacak, mega projelere devam edilecek


SOSYAL RESTORASYON SÜRECEK: Yoksullukla mücadele için başlatılan sosyal restorasyon süreci devam edecek. Sosyal harcamalar artarak sürdürülecek.
YATIRIMLARDA KALKINMA KRİTERİ: Kamu harcamalarında kalkınmayı destekleyen alt yapı ve sosyal yatırımlara öncelik verilecek. Yatırımcı yerel düzeyde desteklenecek. İş ve yatırım ortamının iyileştirilmesine yönelik yaklaşım bölgesel düzeyde yaygınlaştırılacak.
FİYAT İSTİKRARI: Para politikasında, fiyat istikrarını sağlamak ve sürdürmek öncelik olacak. Bununla beraber büyüme ve istihdam politikalarına da destek verilecek. Enflasyon hedeflemesi para politikası olmaya devam edecek. Ekonomi faiz, borsa, döviz üçgeninden çıkarılacak.
CARİ AÇIK DÜŞÜRÜLECEK: Cari açık dikkatle izlenecek. Yapısal nedenlerin ortadan kaldırılması için çalışılacak. Enerjide dışa bağımlılığı azaltacak adımlar atılacak. İhracata katkı sunan lokomotif sektörlere destek sürecek. Ara malı, yatırım mallarında yurtiçi üretimin artırılması için yeni destekler devreye girecek.
İŞTE ÖNCELİK YOKSULUN: İşgücü ve istihdama katılım artırılacak. Yoksul kesimin istihdamının artması, üretken duruma geçirilmesine yönelik olarak yardım-istihdam bağlantısı da güçlendirilecek. Türkiye İş Kurumu'nun başlattığı her yıl 400 bin işsize yönelik aktif işgücü programları artırılacak. Türkiye'nin dört bir yanında meslek edindirme merkezleri kurulacak.
MEGA PROJELER SÜRECEK: Kanal İstanbul, Üçüncü Köprü ve Havalimanı, Anadolu'ya hızlı tren, İzmit Körfez Geçişi başta olmak üzere mega projeler hız kesmeden devam edecek. GAP, DAP, KOP başta olmak üzere bölgelerarası gelişmişlik farkını azaltmaya dönük ekonomik ve sosyal altyapı projeleri sürdürülecek.
HEDEF 500 MİLYAR: İhracatın 2015'te 200 milyar dolara, 2023'te 500 milyar dolara çıkması tahmin ediliyor. İhracat pazarları geliştirilecek.
ESNAFA DESTEK SÜRECEK: Esnaf, sanatkâr ve küçük işletmelere her türlü kolaylık sağlanacak. Savunma sanayisinde yatırımlar devam edecek. Tarımda yapısal dönüşüme ağırlık verilecek.
EMEKLİ KORUNACAK: Emeklilerin milli gelirden daha fazla pay almaları sağlanacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İstikrar programı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN