'Muzkent'e yatırımcı akını

Giriş Tarihi: 2.9.2014

Türkiye'de üretilen muzun yüzde 90'ına ev sahipliği yapan Anamur, altyapı yatırımlarının da etkisiyle gözde haline geldi. Seralardaki büyüme 5 kata çıktı

Muz yetiştiriciliğinde dünyaca ünlü Anamur, yepyeni bir dönemin heyecanı yaşanıyor. Etrafı Toros dağları ve Akdeniz ile çevrili olması nedeniyle yüzyıllardır zorlu yolların esiri olan ilçe, 2 milyar doları aşan tünel yatırımları ve yakın zamanda açılan Gazipaşa Havalimanı ile Türkiye ekonomisinin yeni bir oyuncusu olmaya hazırlanıyor. Havaalanı ile mesafesi 25 dakikaya inecek olan ilçe hem sanayicilerin hem de turizmcilerin gözdesi haline gelmiş durumda.

SERALAR 5 KAT BÜYÜDÜ

Anamur Türkiye'de daha çok muz üretimi ile biliniyor. Türkiye'deki yerli muzun yüzde 90'ı Anamur-Bozyazı bölgesinden elde ediliyor. Yıllık üretim ise 180-200 bin ton civarında seyrediyor. Anamur'un önde gelen muz işleme tesislerinden Kılıç Tarım'ın sahibi Haydar Kılıç, muz üretiminin son yıllarda patlama yaptığına dikkat çekiyor. Kılıç'ın verdiği bilgiye göre son 10 yılda bölgedeki muz seralarının sayısı yüzde 500 oranında artış gösterdi.

GİRİŞİMCİYE FIRSAT

Bu artışın en önemli nedenlerinden birisi muz üretiminin iyi bir kazanç modeli olması gösteriliyor. 1 dönüm muz serası kurmanın maliyeti 40-60 bin TL arasında değişiyor. Alınan ürün ise 10 tona kadar çıkıyor. Ağır işçiliği olmayan muz seracılığında üretici bir kilo muzu 2 liraya satıyor. Masraflar çıkıldığında da 1 dönümden yıllık ortalama 8-10 bin TL garanti para kalıyor. Yerli muzun Türkiye'deki talebin ancak yüzde 50'sini karşılaması yeni yatırımları da cazip kılmaya devam ediyor.

SANAYİCİ YATIRIMA GELSİN
Kendisi de Anamurlu olan TÜGİAD Başkanı Ali Yücelen, kentte medeniyetlerin izlerinin görülebildiğini, bu kesişmenin etkisiyle bu bölgede özgün bir kültürün geliştiğini dile getirdi. Yücelen, Anamur'a gelecek sanayicinin buradaki ürünleri işleyecek kişiler olmasını istediklerini aktararak, "Aynı zamanda gelecek kişiler bizi geliştirmeli ve ürettiğimiz ürünlerin çeşitliliğini artırmaya yardımcı olmalı. Buraya gelecek sanayicilerin tarım sanayicisi olmasını istiyoruz" dedi. Yücelen, kar marjının çoğunun aracıda kaldığı muz üretiminde ürünün direkt müşteriyle buluşmasını sağlayacak çalışmaların çiftçiyi daha da memnun edeceğini de sözlerine ekledi.

İNOVASYON TURU

Muzdan cips ve dondurma
Anamurlu muz üreticileri inovasyona dayalı üretim modelleri ile de dikkat çekiyor. Son dönemde artan üniversite işbirliği projelerinin de etkisiyle çok sayıda yenilikçi üründe piyasaya girmeye başladı. Bunlar arasında en dikkat çeken ürün ise muz cipsi oldu. Dondurma, yağda kızartma ve hatta turşuyu bile deneyen üreticiler mevcut kaliteyi de artırmış durumda. Yeni araştırmalar ve yatırımlar sayesinde geçmişte 20 kilogram gelen muz dalları 50'ye çıktı. 10 santimetre olan muzun boyu 22 santimetreye ulaştı.

Yenilikçi makineler yurtdışı yolcusu
Plastik Sanayicileri Derneği (PAGDER) plastik işleme makineleri, aksam ve parçaları üreticileri için ihracat odaklı UR-GE projelerine katılım başvuru sürecini başlattı. Yeni çalışmada Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi (UR-GE) tebliği kapsamında, Ekonomi Bakanlığı desteğiyle yürütülecek. PAGDER Yönetim Kurulu Üyesi Burç Angan'ın Proje Yöneticisi olarak yer alacağı ve 3 yıl sürmesi planlanan çalışma kapsamında 5 yurt dışı pazarlama, 10 alım heyeti faaliyeti planlanıyor.

HAFTANIN FIRSATI

Finansman sıkıntısına KGF çözümü
Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) Genel Sekreteri Fatih Akbulut, Kredi Garanti Fonu (KGF) kefaletinden faydalanan KOBİ'lerin yüzde 2,32'sinin Doğu Marmara'da olduğunu söyledi. KOBİ'lerin, anlaşmalı bankalar ve diğer finans kurumları aracılığıyla KGF kefaleti için başvuruda bulunabileceğine işaret eden Akbulut, kefalet üst limitinin 1 milyon lira olduğunu, bazı durumlarda 1.5 milyon liraya çıkabildiğini vurguladı. Akbulut, şunları söyledi : "KGF, talep edilen kredinin en çok yüzde 80'ine kadar kefalet veriyor."

Cukka, küresel yarışta finale kaldı
Cukka, uluslararası internet kongresi WEBIT tarafından seçilerek, 1674 başvuru arasından yarı finale kaldı ve uluslararası fuara davet edildi. Proje ayrıca parasal kategoride Türkiye'den seçilen tek girişim oldu. Cukka projesi Girişimci Aklen Altınel'in tasarladığı bilek cüzdanını içeriyor Altınelin bir yakının uğradığı kapkaç saldırısı sonucu tasarlanan ürün, cüzdanda taşınan kartların ayak veya kol bileğinde taşınmasını sağlıyor. El ya da ayak bileğine geçirilen özel çantanın fermuarlı bir ağzı var. Özellikle spor ya da doğa yürüyüşü yapanlar için ideal. Promosyon olarak da ilgi gören ürüne onlarca firmadan sipariş yağdı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Muzkent'e yatırımcı akını
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN