HalkBank

Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ucuz balık müjdesi

Avlanma yasağının bitmesiyle dün gece ağ atan balıkçılar, müjdeyi verdi. Birlik Başkanı Sagun "Bu yıl bereketli geçecek. Özellikle palamut, hamsi ve istavrit bol olacak" dedi

Giriş Tarihi: 2.9.2014
Avlanma yasağının kalktığı 1 Eylül gecesi denize açılan balıkçılar, ilk çekilen ağlardan sonra umutlu konuştu. Dün gece 'Vira Bismillah' diyerek denize açılan balıkçılar, 4.5 aylık av yasağı sonrasında, palamut, hamsi ve istavritte bolluk olduğunu belirterek "Bu yıl balık ucuz olacak" dedi. İstanbul Su Ürünleri ve Hayvansal Mamüller İhracatçıları Birliği Başkanı Ahmet Tuncay Sagun, yeni sezonda balığın bol ve ucuz olacağını vurguladı. Sagun, "Güzel bir sezon olacak. Özellikle palamut, hamsi ve istavrit bu yıl bol. Tüketicilerimize bolca balık yedireceğimiz kanısındayım. Hava da çok güzel. İnşallah böyle devam eder herşey. Mükemmel bir şekilde tüketicilerimize balık sunarız" dedi.

ÜRETİM 700 BİN TON
Türkiye'nin her yerinden balıkta bolluk haberleri de geliyor. Çanakkale'den Trabzon'a, Düzce'den Balıkesir'e kadar denize açılan balıkçılar, palamutun bol olduğunu söyledi. Hatta Marmara ve Karadeniz balığı olan hamsi, Balıkesirlileri de da sevindirdi. Balıkçılar, "Bu yıl sezon iyi geçecek. Balık ucuz olacak" diye konuştu.

RUSYA'YA İHRACAT % 100 ARTACAK
Rusya'nın ihracatta AB'ye koyduğu ambargoyu da değerlendiren Sagun, "Geçen yıl 32 milyon dolarlık ihracat yaptığımız Rusya'ya bu yıl hedeflediğimiz avantajı elde edebilirsek 65 milyon dolar üzerine çıkartabiliriz" dedi. Sektörün geçtiğimiz yıl ihracatı 564 milyon dolar olurken, en büyük ihracat pazarları da Hollanda 111, Almanya 78, İtalya 64, Japonya 37 ve Rusya 33 milyon dolarla öne çıkmıştı. Bu yıl ihracat hedefi ise 650 milyon dolar olarak öngörülüyor. Sektör, 57 bini doğrudan, 300 bini de dolaylı istihdam sağlarken, halen sularımızda 20 bine yakın balıkçı teknesi ağ atıyor.
BARIŞ SÖZAL-SİNAN ARSLAN
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ucuz balık müjdesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN