Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sosyal dönüşüm hamlesi

Beş yılda 2 milyon gence iş imkânı hedefiyle yola çıkan 62'nci Hükümet'in ekonomi programında mutlak yoksulluğun bitirilmesi, işsizliğin yüzde 5'e düşürülmesi ve kadın çalışana destek öne çıkıyor

Yeni Türkiye, çalışma yaşamı ve sosyal politikalar alanında radikal adımlara sahne olacak. 62'nci Hükümet Programı'nda yer alan 'güçlü sosyal devlet' vizyonunda önemli hedefler ortaya kondu. İlk hedef yoksulluğu ortadan kaldırmak. Bu amaçla gelir dağılımındaki dengesizlik asgariye indirilecek ve işsizlik yüzde 5'e düşürülecek. Son 12 yılda 100 milyarlık sosyal yardım yapan hükümet, engelli, yaşlı, çocuk, şehit aileleri ve gaziler başta olmak üzere birçok kesime yönelik desteklerini sürdürecek. Beş yılda 2 milyonu aşkın gence iş kapısı açacak eğitimler verilecek. "Yoksulluk ve fakirlikle mücadelede güçlü sosyal politikalarla başlattığımız sosyal restorasyon sürecine devam edeceğiz" vurgusu yapılan programda, bugüne kadar yapılan düzenlemeler ve atılacak adımlara ilişkin şu tespitlere yer verildi:

GELİR DAĞILIMI EŞİTLENİYOR: Gelecek yıl 65 doların altında gelirle yaşamak zorunda olan vatandaş kalmayacak. 2023 için temel hedef, hak ve sorumluluk temelli aileyi merkeze alan bütüncül sosyal politikalarla mutlak yoksulluğu tamamen ortadan kaldırmak. 2002'de kişi başına aylık 30 doların altında bir gelire sahip 136 bin kişi varken, 2012'de 30 doların altında bir gelire sahip nüfus kalmadı.

100 MİLYARLIK SOSYAL YARDIM: Sosyal yardımlarla yılda yaklaşık 3 milyon haneye ulaşıldı. AK Parti iktidarı döneminde yaklaşık 100 milyar liralık sosyal yardım harcaması yapıldı. 2002 yılında 3 milyar lira olan sosyal yardım harcaması geçen yıl itibarıyla 14 kat artarak 20 milyar liraya çıktı.

1.9 MİLYON EMEKLİYE DESTEK: Gösterge esaslı sistemden gelişme hızından pay alınan sisteme geçildi. Böylece gelişme hızından pay alamayan yaklaşık 1.9 milyon emeklinin intibakı düzenlendi. İşçi, memur ve Bağ-Kur emeklileri enflasyona ezdirilmedi. 2003-2014 döneminde reel olarak en düşük SSK emekli aylığı yüzde 39 artırıldı.

ENGELLİLER İÇİN SEFERBERLİK: Engelli maaşı alanların sayısı iki katına çıkarken, engelli çalıştıran işverenlere prim teşviki devam edecek. Ailesinin yanında bakılan 447 bin engelli için aylık asgari ücret tutarında ödeme uygulaması sürecek. Engellilerin eğitim kurumlarına taşınması, özel eğitim harcamaları için 10 yılda 1.9 milyon engelli için 7.7 milyar lira kaynak ayrıldı.

PRİM DESTEĞİ SÜRECEK: Son 6 yıldır yürürlüğe giren prim indirimi ve teşvikler için ayrılan kaynak 38 milyar liraya ulaştı. Teşviklerden 2013 Ocak itibarıyla 8.4 milyon çalışan yararlandı. Aktif işgücü programları için artık her yıl ortalama 1.5 milyar lira kaynak ayrılıyor. Son iki yılda 450 bin işsiz bu programlardan yararlandı.

YOKSULLUKLA MÜCADELE SÜRÜYOR: Sosyal yardım programları çeşitlendirildi. İhtiyaç sahibi asker ailelerine, eşi vefat eden sosyal güvencesi olmayan yoksul kadınlara yönelik yardım programları başlatıldı. Yoksul vatandaşların kayıtlı çalışmasını teşvik için yeni bir uygulama başladı.

ESNEK ÇALIŞMA MODELİ: Hükümet olarak, önümüzdeki dönemde evrensel standartlara uygun kaliteli, esnek ve güvenceli bir çalışma hayatı sağlamak için gerekli düzenlemeler yapılacak. Başta genç, kadın ve vasıfsız işgücümüz olmak üzere işsizlerimize nitelik kazandırarak işe girişi kolaylaştırılacak. Bir yandan aktif işgücü piyasası programları ve teşvik paketleri birbiri ardına devreye alınarak konjonktürel işsizlik azaltılacak, diğer yandan yapısal işsizliğe çözüm bulmak amacıyla uzun vadeli stratejiler geliştirilecek.

KADIN ÇALIŞANA DESTEK: Kadınların sosyo-ekonomik durumlarının güçlendirilmesi, çalışma hayatına katılımı, işyerinde ayrımcılığın önlenmesi ve fırsat eşitliğinin sağlanması sosyal alanda en çok önem verilen konular arasında yer aldı. Bu amaçla önümüzdeki dönemde de aile ve iş yaşamının dengesini artıracak düzenlemeler yapacak, kadınların çalışma hayatına katılımını artırmak amacıyla, çocuk bakımevleri ve kreş hizmetleri için teşvik uygulamaları güçlendirilecek.

6.3 MİLYON KİŞİYE İŞ: İstihdam dostu büyüme anlayışı sürecek. 2002'de 19.2 milyon olan toplam istihdam 25.5 milyona çıktı. AK Parti iktidarı döneminde 6.3 milyon kişiye iş kapısı açıldı. 2007-2013 yılları arasında 4 milyon 786 bin ilave kişiye istihdam sağlandı.

2 MİLYON KİŞİYE BANKAMATİK: Sosyal yardımlar kapsamında 30 milyon kişinin sosyo-ekonomik, demografik bilgileri merkezi veri tabanında toplandı. Sosyal Yardım Kartı ile 2 milyon vatandaşa ulaşarak bankamatik kartlarıyla yardım almaları ve alışveriş yapmaları sağlandı. Yardım alma kuyrukları ortadan kalktı.

ASGARİ ÜCRET YÜZDE 352 ARTTI: 2002'de brüt 251 lira olan asgari ücret bugün itibarıyla bin 134 liraya yükseldi. Bu dönem içinde nominal artış yüzde 352, reel artış oranı da yüzde 76 oldu.Aynı dönemde net asgari ücretin nominal artış oranı yüzde 384 iken, işveren maliyetlerindeki nominal artış oranı yüzde 300'de kaldı. Bu yıldan itibaren asgari ücrette 16 yaş altı ve üstü ayrımı ortadan kalktı. İşletmelerin üzerindeki istihdam yükleri hafifletilirken toplumun önemli bir yarası kayıt dışı çalışmanın da önüne geçilecek.

YARIN:
Kalkınmaya Finans Desteği


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sosyal dönüşüm hamlesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN