Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Stokçulara önemli uyarı

Giriş Tarihi: 5.9.2014 10:15

Reis Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Reis, "Kimse fiyat artışı beklentisi içinde olup, stok yapmasın” dedi.

Bu yıl ülkemizde yoğun olarak gündeme gelen kuraklık, kuru gıdayı abartıldığı kadar etkilemedi. İç tüketime yetecek kadar, üretim yapıldı. Fasulye ve pirinç hasadı yapılmaya başladı ve fiyat düşüşünün yüzde 30'ları geçeceği öngörülüyor.

Fasulye ve pirinçte fiyatların düştüğünü ifade eden Reis Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Reis, şunları söyledi:

"Geçtiğimiz yıl, fasulye üretim bölgelerinde 6 TL'ye kadar çıkan dermason fasulyenin fiyatı, bu yıl yeni mahsulün alınmasıyla, %30'un üzerindeki düşüş ile 4 TL civarına geriledi. Pirinç fiyatlarına baktığımızda; geçtiğimiz yıl çeltik fabrikalarındaki toptan satış fiyatı 5 TL'ye kadar yükselen baldo pirinç, yeni mahsulün piyasaya gelmesiyle birlikte %20'ye yakın düşüşle 4 TL oldu. Yine, geçtiğimiz yıl çeltik fabrikalarındaki toptan satış fiyatı 3,800 TL olan Osmancık pirinci, %20'nin üzerinde düşerek 3 TL'nin altına indi" dedi.


KURU FASULYEDEKİ GÜMRÜK VERGİSİNİN GERİ DÖNMESİ, FİYATLARI ARTTIRMAYACAK

Kuru fasulyedeki aşırı fiyat artışından dolayı, 21 Ocak 2014 tarihinde gümrük vergisi sıfırlanmıştı. Bakanlar Kurulu'nun 1 Eylül 2014 tarihinde aldığı kararın ardından, yeni mahsulün çıkmasıyla birlikte kuru fasulye ithalatında %19.3 gümrük vergisi uygulaması başladı.

Kuru fasulye ithalatında gümrük vergisinin geri dönmesinin, fiyat artışına neden olmayacağına işaret eden Mehmet Reis, konuşmasına şöyle devam etti:

"Fasulye üretimi yapan bölgelerden aldığımız bilgilere göre, bir önceki yıla göre daha fazla ekim yapıldığı ve iç tüketimi fazlasıyla karşılayacak ürün toplanılması beklenmektedir. Dolayısıyla halkımız, daha ucuza fasulye tüketecektir. Kuru fasulye ithalatında gümrük vergisi uygulaması, fiyat artışına neden olmaz" diye konuştu.


BUĞDAYDA, ABARTILDIĞI GİBİ KAYIP YOK

Türk halkının kişi başı en çok tükettiği buğdayda, abartıldığı gibi bir üretim kaybının olmadığına dikkat çeken Mehmet Reis, konuşmasına şöyle devam etti:

"Kuraklık nedeniyle buğdayda, abartıldığı kadar bir ürün kaybı yok. Bazı bölgelerde üretim kaybı yaşandı doğrudur, ama bazı bölgelerde de üretim artışı olmuştur. Ülkemizde, son 10 yılın buğday üretimi ortalaması, 19 ile 20 milyon ton civarındadır. Bu sene de, 18 milyon tonun üzerinde buğday üretimi gerçekleşmesi beklenmektedir. Devir stoklarıyla birlikte, iç tüketimi karşılayacak miktardadır. Bu arada Türkiye, geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi, bir miktar kaliteli buğday ithalatı yapabilir" şeklinde konuştu.


BUĞDAY VE PİRİNÇ STOĞU YAPMAYIN

Uluslararası Hububat Konseyi'nin 29 Ağustos 2014 tarihli son raporuna da değinen Mehmet Reis, şunları belirtti:

"Uluslararası Hububat Konseyi'nin geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamaya göre; dünyada bu yıl, geçtiğimiz yıla oranla buğday ve pirinçte üretim artışı var. Rapora göre dünyada, yaklaşık 713 milyon tonun üzerinde buğday ve 476 milyon tonun üzerinde pirinç üretimi beklentisinin olduğu belirtiliyor. Özetle, hem dünyada hem ülkemizde, pirinç ve buğday üretiminin, tüketimi karşılayacak düzeyde olması beklenmektedir. Ülkemizde yatırım aracı olarak fiyat artışı beklentisi içinde olan bazı spekülatörler, boşuna heveslenmesin" diyerek sözlerini tamamladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Stokçulara önemli uyarı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN