Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Boyun eğmedim batırdılar

Mersinli işadamı Mahmut Arslan paralel yapının kurduğu kumpası anlattı: "Okul istediler yapmadık, kumpasla tüm mal varlığımıza el koydular. Zararımız 400 milyon dolar"

Giriş Tarihi: 8.9.2014
70'li yılların sonunda gıda alanındaki baba mesleğini devralan, 3'ü yurtiçi, 21'i yurtdışında olmak üzere toplam 24 kurumsal yapı altında 19 fabrika kuran daha sonra European Tobacco ile sigara, Full markasıyla akaryakıt işine giren Mersinli işadamı Ar Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Arslan ailesine yapılan paralel kumpası SABAH'a anlattı. Arslan, "Okul istediler yapmadık, mal varlıklarımıza el koydular, itibarımızı kaybettik. Emniyet, Masak ve Gümrük kumpasıyla 400 milyon dolar zarar ettirdiler" diyor.

Mahmut Arslan ismi hep kaçakçılık olaylarıyla gündeme geldi. Biraz şirketlerinizi anlatır mısınız?
Baba mesleğimiz hububat. Makarna üretiyoruz. 19 fabrikamız var. 2001'den sonra yurtdışına açılmaya başladık. 7-8 ülkede tesislerimiz var. Kanada'da fabrika kurduk, Toronto Borsası'nda halka açıldık. 3 şirketimiz İSO 500 listesinde. 1.5 milyar dolardan fazla ciro yapıyoruz. Tarım ürünleri işinde büyüyünce 2001'de yeni alanlara girmek istedik. İlk olarak sigara ardından akaryakıt işine girdik. Sonra başımıza gelmeyen kalmadı.

Neden?
Kanaatim küresel güçlerin ayağına bastık. European Tobacco'yu 2002'de Iraklı Nasri ailesiyle ortak kurduk. 2007'de pazarın yüzde 10'una ulaştık. Rakiplerimiz iftira attı. Şirketin Barzani ile ortak olduğunu söylediler. Haberleri tekzip ettirdik. O dönemde Dağlıca olayı yaşandı. MHP'liler sigaralarımızı yaktı. Payımız bir anda yüzde 2'ye düştü. Kaçak tek bir sigara paketimiz yakalanmamasına rağmen bizi kaçakçı yaptılar.

ARKADAŞINA GÖNDER
Boyun eğmedim batırdılar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN