Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İkinci reform dönemi

Giriş Tarihi: 8.9.2014

Hükümet, ekonominin yeni yol haritası için düğmeye bastı. Yatırım hedefli program 2 milyon ek istihdam öngörürken Bakan Yılmaz, "Yeni adımlarla kalkınma ivme kazanacak" dedi

Hükümet, 2015-2017 dönemini kapsayan ekonominin 3 yıllık yol haritası için mesaiye başladı. Geçen yıl büyüme yerine cari açığı düşürmeye odaklı, "temkinli" hazırlanan Orta Vadeli Programda bu kez "kalkınmada kararlılık" vurgusu yapılacak. Program döneminde tarım dışında ilave 2 milyona yakın istihdam öngörülürken, çözüm sürecine duyulan güvenle bölgesel yatırımlar hız kazanacak. Türkiye ekonomisinin 2015-2016 döneminde yüzde 5 büyümesi öngörülürken, enflasyonun da yüzde 5'e inmesi tahmin ediliyor. Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, OVP'yi 17 Ekim'e kadar şekillendireceklerini belirterek, ekonomik hedeflerde revizyon beklemediği mesajını verdi.

DEVLETTE UYUM ZAMANI

Kalkınma Bakanı Yılmaz, hükümetin ikinci atılım döneminde ekonomideki öncelikleri SABAH'a anlattı. AK Parti önünde altın yıllar olduğunu anlatan Yılmaz, Merkez Bankası da dâhil devletin tüm kurumlarının hükümetin ortaya koyduğu yol haritasına riayet etmesi gerektiğini anlattı. Yılmaz, "Merkez Bankası'nın amaç değil araç bağımsızlığı var. Biz de buna saygı gösteriyoruz. Bir diğer görevi de fiyat, finans istikrarı ile çelişmeden büyüme, istihdamı desteklemektir" dedi. Bakan Yılmaz, şu mesajları verdi:
İNSAN ODAKLI PROGRAM: Politikalarımızın temelinde insan var. Bu sürede alt gelir grubu üst-orta gelir grubuna yükseldi. İkinci atılım dönemi ikinci yapısal reform dönemi. Her alanda ileri standartlar oluşturacağız.
REHAVETE KAPILMAK YOK: Başarılarımızın rehavetine kapılmayacağız. Vesayet yapıları bitti, çözüm süreci tamamlanacak. Elektronik devletten yerel yönetimleri güçlendirmeye kadar reformları gündelik hayata yansıtacağız.
YATIRIMLAR SÜRECEK: Katma değeri yüksek, bilgi ve teknoloji tabanlı bir ekonomik yapıya geçeceğiz.
CARİ AÇIK KORKUTMUYOR: Türkiye belli oranda bir cari açığı verme durumunda, bizim dışarında sermaye almamız lazım. Cari açığı ciddi anlamda kontrol etmiş durumdayız.
3 YILLIK YOL HARİTASI: 2015-2017 perspektifi ile orta vadeli programımızı yenileyeceğiz. Bu süreçte de bütün makroekonomik göstergelerimizi gözden geçiriyoruz.

ÇÖZÜM KALKINMAYI TEŞVİK EDİYOR
Bakan Yılmaz çözüm sürecinin ekonomiye katkısını ise şu sözlerle anlattı: "Çözüm süreci ile birlikte bir canlanma söz konusu. Bu süreç kalkınmamıza katkıda bulunacak. Türkiye toplam potansiyelini daha iyi kullanacak."

MERKEZ'İN GÖREVİ BELLİ
Maliye, dış politika, dış ticaret ve istihdam politikalarının uyumlu olması gerektiğini belirten Yılmaz, "OVP devlet kurumları ile birlikte yürütülüyor. Para politikamızda da Merkez Bankamız araç bağımsızlığıyla politikalarını uyguluyorlar. Finans ve fiyat istikrarıyla çelişmemek kaydıyla Merkez Bankası'nın bir diğer görevi de büyüme ve istihdamı desteklemektir.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İkinci reform dönemi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN