Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Büyük Ar-Ge göçü başladı

Giriş Tarihi: 9.9.2014

Kalkınma Bakanlığı'nın geçen yıl başlattığı "Batı'da icat et, Doğu'da üret" projesi meyvelerini vermeye başladı. İTÜ'nün desteklediği çalışmalarda 20 buluş ortaya çıktı ve 36 firma ilk kez Ar-Ge yaptı. Seri üretime geçen KOBİ'ye ise 2 milyon TL teşvik ve alım garantisi var

Araştırma-Geliştirme (Ar-Ge) yatırımlarında en alt sırada yer alan Doğu Anadolu, bu alandaki açığını kapamak üzere birçok farklı projeyi hayata geçiriyor. Geçen yıl bölgesel bazda yüzde 18'lik artışla mevcut ihracatını 11 milyar dolara taşıyan bölge, yapamadığı Ar-Ge'yi ise Batı'dan ithal etmeyi hedefliyor. Bu kapsamda geçen yıl Kalkınma Bakanlığı'na bağlı Kalkınma Ajansları tarafından başlatılan "Batı'da icat et, Doğu'da üret" projesi meyvelerini vermeye başladı. Doğu Anadolu'da faaliyet gösteren 36 firma uygun maliyetlerle Batı'da Ar-Ge merkezi sahibi oldu. Bu konudaki en somut sonuçlar ise Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı'nın (DAKA) İstanbul Teknik Üniversitesi'nde faaliyet gösteren Technobee'yle yürüttüğü projeyle ortaya çıktı.

SOMUT PROJELER ÇIKTI

Türkiye'nin batısında yer alan teknoparklarda icat edilen yerli teknolojilerin, Doğu illerinde yüzde 70'e varan maliyet avantajıyla seri üretime geçirilmesini hedefleyen projede de sona gelindi. Konuyla ilgili yürütülen Ar-Ge çalışmalarında üç boyutlu yazıcıdan sağlık kiti üretimine kadar 20 proje ortaya çıktı. Doğu illerinde üretilecek olan bu projelere devlet, 2 milyon TL destek ve alım garantisi gibi teşvikler sağlıyor. İki bölge tarafından yürütülen çalışmalarda sona gelindiğini ve Doğu illerinde yakın zamanda yüksek katma değerli üretimin başlayacağını ifade eden projenin yöneticisi Canan Kalsın, "Bir yıl önce başlattığımız çalışmada sona geldik. Buralarda gerçekleşecek yatırımın yüzde 57'sine devlet teşviki var. Doğu illerinde üretim Batı'ya göre yüzde 70 daha ucuz. Özellikle sağlıkta ithalata bağımlı olan cihazlar yerliye dönüşecek. Gerçekleşecek yatırımlara devletin alım garantisi vermesi de planlanıyor. Projeyle dışarıya giden milyarlarca dolarımızın ülke içinde kalması hedefleniyor" dedi.

HEDEF MALİYETLERİ DÜŞÜRMEK
Canan Kalsın, "Doğu'da teknoloji parkı ve üretim için altyapı tesisleri kuruluyor. Üretimin beyni İstanbul'daki teknoparklar. Hedef Ar-Ge ve üretim ayağında maliyet avantajı yakalamak" dedi.

İNOVASYON TURU
1. EMLAKDEVRİ YABANCILARIN GÖZDESİ OLDU
Genç
girişimci Sinan İşçimenler'in Mart 2013'te kurduğu EmlakDevri, özellikle Türkiye'de ev arayan ama bürokrasiyi bilmeyen yabancıların gözdesi oldu. İşçimenler, Amerika'da yaşarken benzerlerini görüp, ülkeye döndüğü zaman da kendi yaşadığı sorunların ışığında genişlettiği platform için şu bilgileri verdi: "Sitemizde birçok yabancı dil seçeneği var. Hem emlak sahibine, hem danışmanlarına, hem de emlak arayanlara yönelik tek siteyiz."

2. KADIN GİRİŞİMCİNİN BÜYÜK BAŞARISI
Adanalı kadın girişimci Münevver Yalçın, kendi sektöründe fark yaratan buluşlara imza atıyor. Saç dökülmesine karşı ilk patentli üretime imza atan Yalçın, başarısını bir üst lige taşımaya hazırlanıyor. Cilt yaralarında iyileştirici etkiye sahip özel merhemler de üreten Yalçın "İkinci buluşumuz ise yanıklara karşı. Yaralar iz bırakmadan iyileşiyor" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Büyük Ar-Ge göçü başladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN