Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Asıl risk AB’mi?

Giriş Tarihi: 15.9.2014 10:13

Ajanslara düşen son haber, Rusya’nın bazı AB ülkelerine gaz tedarikini azalttığı yönünde. Haberlere göre Rusya’nın devlet şirketi Gazprom, Polonya, Slovakya ve Avusturya'ya yapmış olduğu doğalgaz sevkiyatını azalttı.

İlknur Menlik - Sabah.com.tr
imenlik@comart.com.tr

Gazprom'dan konuya ilişkin henüz bir açıklama gelmedi. Bu haberin, AB'nin Rusya'ya karşı yeni yaptırımlarını açıklamasının hemen ardından gelmesi dikkat çekici. Daha da dikkat çekici olanı ise aynı gün, Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) başkanlar zirvesi toplantısının gerçekleştirilmesi. Bu zamanlama, uzmanlar tarafından, ABD ve AB'nin yaptırımlarına karşı ŞİÖ'nün Rusya'ya siyasi ve stratejik desteği olarak değerlendirildi.

Bu olayın bir yüzü. Öbür yüzünde AB'nin karşı karşıya kaldığı sıkıntılar var ki, bu, Türkiye'yi de yakından ilgilendiriyor. O da AB ekonomisindeki resesyon korkusu. Örneğin; Birliğin en büyük ekonomisi olan Alman ekonomisi, ikinci çeyrekte yüzde 0,3 oranında daraldı. Fransa, ikinci çeyrekte sıfır çekti. İtalya ise ikinci çeyrekte de küçülmeye devam ederek, ekonomisi yüzde 0,2 oranında daraldı. Bu üç ülkenin en dikkat çekici yanı, ihracatımızda ilk beş içerisinde yer almaları.

Şimdi, AB'de daralmanın devam edeceği ve resesyona gireceği korkusunu tetikleyen bir tehlike daha ciddi manada su yüzüne çıktı: Rusya'nın enerji ambargosu.

Bilindiği üzere Avrupa'nın tükettiği toplam doğalgazın yaklaşık yüzde 30'u Rusya tarafından sağlanıyor. Bu miktarın yaklaşık yüzde 60'ı Ukrayna'dan geçen boru hatları aracılığıyla taşınıyor. Rus doğalgazı, Avrupa'ya 12 boru hattıyla ulaştırılırken, bunlardan 3'ü doğrudan Finlandiya, Estonya ve Letonya'ya gidiyor. AB'ye gaz taşıyan hatlardan 4'ü Beyaz Rusya, Litvanya ve Polonya'dan geçiyor. Ukrayna ise 5 boru hattıyla Avrupa'nın enerji ihtiyacı karşılanmasında kilit rol üstleniyor.

Biraz da AB'nin enerji konusundaki yumuşak karnı yüzünden olsa gerek dün, Avrupa Birliği'nin ticaretten sorumlu Komiseri Karel De Gucht, Ukrayna'nın AB ile Ortaklık Anlaşması'nın 31 Aralık 2015 tarihine ertelendiğini açıkladı. AB'nin, Rusya'nın, "anlaşma yürürlüğe girerse Ukrayna mallarına boykot uygularız" tehdidini ciddiye aldığı belli oluyor.

İşin Türkiye'yi ilgilendiren kısmı ise AB'yi derin depresyona sokacak olan Rusya'nın enerji restinin, zaten durgunlaşan AB ekonomisini yılın sonuna kadar iyice daraltacağı endişesi. Bu da akıllara şu soruyu getiriyor: "Asıl risk AB mi?"

Öte yanda bu endişe, ihracatının yarısını Avrupa'ya gerçekleştiren ve Suriye, Irak, Mısır gibi ülkelerle yaşadığı krizler nedeniyle Orta Doğu ve Kuzey Afrika pazarlarında yeterince pazar kayıpları yaşayan Türkiye için de telafisi zor sonuçlar doğurabilir. Çünkü Türkiye ilk çeyreğe göre küçülerek de olsa ikinci çeyrekte de büyümesini sürdürdü ve yüzde 2,1 büyüdü. Büyümenin motoru ise yine ihracat oldu. İhracattaki en önemli gelişme ise ilk yedi ayda AB'ye olan toplam ihracatın yüzde 14 oranında artmasıydı. Yıl sonuna kadar AB ekonomisindeki daralma devam eder ve kışın yaklaştığı bu dönemde AB-Rusya restleşmesi enerji boyutuna varırsa bizi de hem enerji yönünden hem de ihracatımız yönünden epey sıkıntılı bir sürecin beklediği ortada. Umarız işler o noktaya kadar uzamaz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Asıl risk AB’mi?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN