Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sınırsız ticaret Iğdır'ı uçurdu

İran ve Nahçivan'a komşu olan Iğdır, ülkeler arasındaki vizelerin kalkmasıyla birlikte büyük bir değişim yaşıyor. Özellikle İranlılar için eğlence ve ticaret merkezine dönüşen şehrin hedefinde ise lojistikte güçlü bir aktör olmak. Komşu Ağrı ise bu yıl 1 milyon turist bekliyor

Giriş Tarihi: 16.9.2014
Türkiye'nin üç ülkeye kapısı olan tek ili Iğdır'da büyük bir ekonomik dönüşüm yaşanıyor. İran, Nahçivan ve Ermenistan'a komşu olan ile, son iki yılda gelen ziyaretçi sayısı yüzde 89 oranında artış gösterdi. Özellikle karşılıklı olarak vizelerin karşılıklı olarak kaldırıldığı İran'dan gelen turistler, ildeki sosyal hayatı yeniden şekillendiriyor. Lüks AVM'ler, eğlence merkezleri ve çok katlı konutlar bu değişim sembolleri olarak ön plana çıkıyor. İldeki sanayi yatırımlarında da hızlı bir artış var. Özellikle yabancı yatırımcı sayısında ciddi artışlar yaşanıyor. Sadece bu yıl Iğdır'da 8 yeni sanayi tesisi hayata geçirilmiş durumda.

LÜKS TIR'LAR AVANTAJ
Şehirdeki diğer önemli iş kolu ise lojistik. Bu alanda İran'la rekabet halinde olan Türk firmaları, son model filo ve yeni yatırımlarıyla komşu ülkenin akaryakıt fiyatlarındaki üstünlüğüyle rekabet etmeye çalışıyor. Uluslararası Nakliyeciler Derneği bölgede aktif çalışma yürütüyor. Özellikle İran'dan boş gelen TIR'ların haksız rekabette büyük bir sorun yarattığını ifade eden dernek yetkilileri, bu konuda karşılıklı yaptırım talep ediyor. Taşımacılıktaki bir diğer sorun ise İran hükümetinin Türkiye'den gelen araçlara uyguladığı yakıt farkı tahsilatı. Alınan farkın Türkiye'deki akaryakıt fiyatlarının bile üstünde olması, kendi aracıyla İran'a geçen vatandaşların tepkisini çekiyor.

AĞRI 1 MİLYON TURİSTE KOŞUYOR
Iğdır'ın komşusu Ağrı ise turizm atağı ile dikkat çekiyor. Türkiye'nin en yüksek dağı olan Ağrı, başta olmak üzere İshak Paşa Sarayı, meteor çukuru, Buz Mağarası, Nuh'un Gemisi'nin izi, Ahmed-i Hani türbesi gibi birçok güzelliği bünyesinde barındıran Ağrı ve ilçelerine son yıllarda yerli ve yabancı turistler büyük lgi gösteriyor. Çözüm süreciyle çok sayıda yerli ve yabancı turisti ağırlayan Ağrı'da son bir yılda turist sayısı katlanmış durumda. Ağrı Kültür ve Turizm Müdürü Muhsin Bulut, kentin zengin bir potansiyele sahip olduğunu söyledi. Şehrin görülmeye değer bölgelerinde ziyaretçi sayısında bu yıl rekor kırıldığını anımsatan Bulut, "Ağrı'yı 2012'de 138 bin kişi ziyaret etti. Geçen yıl bu rakam 600 bin oldu. 2014'te ise hedefimiz 1 milyon turiste ulaşmak. Sadece Ahmed-i Hani Türbesi'ni 2013'te 340 bin kişi ziyaret etti. Ağrı Dağı'na 6 bin kişi tırmanış yaptı. 200 bin kişi ise İshak Paşa Sarayı'nı ziyaret etti."

İNOVASYON TURU

Türk KOBİ Kuveyt'te saç ekecek
Türkiye ve Ortadoğu'nun ünlü saç ekim merkezlerinden birisi olan İstanbul Hair Center Kuveyt'te yeni şube açtı. Yeni şube, Kuveyt'de bulunan hastalardan gelen yoğun istek üzerine açıldı. İstanbul Hair Center'ın ortaklarından Emine Saykı ve Meral Tala kardeşler, çok yakın bir zamanda Ortadoğu'nun diğer kilit bölgelerinde de şube açacaklarını söyledi. Geçtiğimiz yıllara nazaran bu yıl saç ekiminde Ortadoğu ve Avrupa ülkelerinden çok daha fazla talep geldiğini söyleyen kardeşler, Türkiye'de saç ekiminde sektör olarak altın bir sezon yaşandığını belirttiler.

Girişimcinin yeni gözdesi gayrimenkul yazılımları
Uzun yıllar gayrimenkul sektöründe önemli görevler üstlenen Hasan Bursalıoğlu ve Burak Yangın, sektörün büyüyen ihtiyaçları için geliştirdikleri yeni gayrimenkul proje satış otomasyon ve CRM uygulaması programını görücüye çıkarttı. Programı sayesinde firmalar, konut sahibi olmak isteyen müşterilerle daha etkin bir şekilde iletişim kurabiliyor. Satış görüşmeleri interaktifleşirken, öncesinde hazırlanan sorular ve sosyal medya entegrasyonu ile müşteri profili belirleniyor, kişiye en uygun müşteri temsilcisi seçilerek satış görüşmeleri başlıyor.

Sebze meyveye havalı kutulu geldi
Olmuksan International Paper tarafından piyasaya sunulan Havalı Kutu V50, ürünlerin dalından koparılıp son tüketiciye ulaşana kadar tazeliğini kaybetmeden taşınmasını sağlıyor. Taşıma performanslı ürün, konteyner sevkıyatları için geliştirilmiş özel bir tasarıma da sahip. Olmuksan International Paper'ın patentli tasarımı olan Havalı Kutu V50, akıllı havalandırma sistemiyle yaş meyve sebze sektöründe bir ilk olma özelliğini taşıyor. Özellikle limon ve mandalina taşımacılığı için tasarlanan V50, ürünün hava almasını sağlayan yapısı sayesinde ağır iklim şartlarında, uzun süreli taşıma performansı sergiliyor.

Kentsel dönüşümde inovasyon
Türkiye ekonomisine dinamizm katan kentsel dönüşüm girişimcileri de yenilikçi fikirler üretmeye zorluyor. Buradan hareketle kurulan Gayrimenkul Bankası bu alandaki tüm sorunlara tek merkezden çözüm üretiyor. Şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Yakup Kaptan, "Emlakta yenilikçi fikirleri kovalıyoruz. Kentsel dönüşümü kolaylaştırdık. Yabancı müşterilerden de ilgi görüyoruz" dedi.

HAFTANIN FIRSATI

Parlak fikir varsa teşvik de var
KOSGEB Türkiye'de klasik söylem olan'projem var ama para bulamıyorum' bahanesini ortadan kaldırmak için kolları sıvadı. "Projeniz varsa para da var" diyen kurum, 150 bin TL'ye kadar hibe şeklinde destek oluyor. Program süresi 3 yıl olarak belirlenmiş. Destekler işletmeler tarafından projelendirilen sadece bir programı kapsıyor. Tabi desteklerin uzun vadeli hedefleri de var.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sınırsız ticaret Iğdır'ı uçurdu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN