Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bank Asya tarihi dipte

Giriş Tarihi: 17.9.2014

Paralel yapının bankası Bank Asya borsada yerle bir oldu. Hisseler iki günde % 35 eridi. Banka paniği önlemek için dün sabah "Yıkılmadık" açıklaması yaptı. Öğle saatlerinde "Sermaye artıracağız" dedi. İki açıklamaya da itibar eden olmadı

Paralel yapının bankası Bank Asya borsada 'çöp'e döndü. 35 günlük aranın ardından pazartesi günü işleme açılan Bank Asya hisseleri tarihinin en düşük seviyesine geriledi. Haftanın ilk işlem gününde yüzde 20.16'lık düşen hisseler dün de, çift seans taban oldu. Hisse günü yüzde 19.19'luk kayıpla 0.80 liradan tamamladı. İki günlük kayıp yüzde 35.4.

HALKA ARZIN ALTINDA

Bankanın piyasa değeri de 396 milyon azalarak 720 milyon liraya geriledi. Sermayesinin yüzde 54'ü halka açık olan Bank Asya'da yatırımcıların iki günlük kaybı 214 milyon lira oldu. Bank Asya, Mayıs 2006'da sermayesinin yüzde 23'ünü halka arz ederek borsada işlem görmeye başlamıştı. Bankaya halka arz edilirken biçilen değer ise 1 milyar 50 milyon lira olmuştu. Hisselerde iki günde yaşanan düşüşün ardından, bankanın piyasa değeri, halka arz değerinin de altına gerilemiş oldu.

BANKADA PANİK

Pazartesi günkü yüzde 20'lik düşüşün ardından panikleyen Bank Asya yönetimi dün borsa açılmadan saat 08:55'te açıklama yaptı. Banka, "Bugüne kadar bankamızda mevduatı olup da parasını çekemeyen tek bir mudimiz bulunmamaktadır" diyerek "Yıkılmadık" mesajı vermeye çalışsa da seans açılışında dip olmaktan kurtulamadı. Hisseler ilk seansı yüzde 10.1'lik kayıpla 0.89 TL'den kapattı. Yatırımcıların panik havasını dağıtamayan banka, bu kez saat 11:22'de yeni bir açıklama daha yaparak sermaye artıracağını bildirdi.

BALON AÇIKLAMA
Açıklamada, 900 milyon olan sermayenin yüzde 25 bedelli artırılarak 1 milyar 125 milyon liraya çıkarılacağı söylendi. Panikle yapılan açıklama tam balon çıktı. Çünkü, borsada nominal değerinin yani 1 TL'nin altında işlem gören bir şirketin, sermaye artırımına hiçbir yatırımcının katılmayacağı gözardı ediliyor. Tamamen zaman kazanmaya yönelik olan bu açıklama da borsada itibar görmedi ve hisseler ikinci seansta da yüzde 10 düşerek dip oldu.

HÜKÜMET DE TOPU BDDK'YA ATTI
Başbakan Ahmet Davutoğlu da KKTC ziyareti öncesinde Bank Asya ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Davutoğlu, "Bank Asya da dahil olmak üzere herhangi bir banka objektif, hukuk ve bankacılık kuralları içinde, bu sistemin işleyişine aykırı bir noktadaysa bu değerlendirmeyi yapmak BDDK başta olmak üzere bütün kurumlarımızın görevidir" dedi. Başbakan Yardımcısı Ali Babacan da topu BDDK'ya attı. Babacan, şöyle konuştu: "BDDK, Bankacılık Kanunu'na göre hareket eder. Kanundaki maddeler de çok açıktır. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da BDDK, kurallar içerisinde, banka banka ne gerekiyorsa kuşkusuz yapacaktır. Herhangi bir banka ile ilgili hangi adımın atılıp, hangi adımın atılmayacağı kararı da BDDK'nın bağımsızca vereceği bir karardır."

BDDK OLAĞANÜSTÜ TOPLANTI YAPTI
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu, dün olağanüstü toplandı. Bank Asya'daki murakıp raporları masaya yatırıldı. Müşteriler özelinde dolara bağlı spekülasyon hazırlığı yapıldığı iddiaları incelemeye alındı. Bankanın likidite sorunu ise öne çıkan konu oldu. Karşılık ayırma yükümlülüğü konusundaki riskler ortaya konuldu. "Sermaye yeterlilik rasyosunu yüksek göstermek amacıyla mevduat çıkışı gizlendiği" iddiası da araştırılıyor. Katılım fonu çekiliş taleplerinin kredi tahsilâtlarıyla karşılanmasının hukuki sonuçları ortaya konuyor. BDDK tarafından görevlendirilen murakıplar incelemelerinde, bankanın, 70'inci madde yükümlülüklerini yerine getirip getirmediği konusunda yeni bir rapor hazırlıyor. Ön inceleme raporları yarın yapılacak kurul toplantısında bir kez daha değerlendirilecek. BDDK, 70'inci madde kapsamında düzeltici, iyileştirici önlemler alınmasını isterken, riskin artması durumunda faaliyetlerini teşkilatları, şubelerini kapsayacak şekilde kısıtlama, geçici olarak durdurmasını isteyebilecek. Aynı kapsamda kaynakların toplanması, kullandırılmasına yönelik faiz oranı, vade kısıtlamaları da dâhil her türlü sınırlama getirebilir.

HAZAL ATEŞ/ANKARA

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bank Asya tarihi dipte
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN