Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ada kıyametten döndü

İskoçya'da halkın 'hayır' oyuyla AB ve İngiltere ekonomik kıyametin eşiğinden döndü. Borsa yükseldi, sterlin değer kaybını geri aldı. Bankalar ve büyük şirketlerin İngiltere'ye taşınma planları da değişti

Giriş Tarihi: 20.9.2014
İskoçya yüzde 54'le Birleşik Krallık'tan ayrılma referandurumuna 'hayır' dedi ve İngiltere ile AB ekonomisi büyük bir 'oh' çekti. Referandumda 'evet' çıkması halinde ekonomik kıyamet yaşanacağı beklentisi de böylece gerçekleşmemiş oldu. İskoçya'nın 'hayır' demesinin ekonomiye 7 etkisi var. Sterlin değer kaybını geri aldı. Geçtiğimiz günlerde iki yılın en yüksek seviyesine ulaşan ve İskoçya ile gerileyen sterlin dün yatay seyretti. İngiltere borsasında Royal Bank of Scotland (RBS) ve Lloyd's Banking Group gibi bankalar yüzde 4'lere varan artış yaşadı. Bankalar öncülüğünde FTSE 100 yüzde 0.63 değer kazandı. Geçtiğimiz üç ayda yüzde 2.2 düşüş kaydeden en büyük 30 halka açık İskoç firması dün yüzde 1.1 değer kazandı.

AB ÇIKIŞI DAHA OLASI
'
Hayır' oyunun uzun vadedeki etkileri arasında ise İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden çıkma isteği öne çıkıyor. İngiltere'nin AB'den çıkış ihtimalinin 'hayır' oyu ile daha da kuvvetleneceği belirtiliyor. Ayrılma ihtimali RBS gibi büyük bankaların İngiltere'ye taşınma yönündeki planlarını da değiştirdi. Büyük gruplar merkezlerini İskoçya'da bıraktı. Böylece ülkenin hem vergi hem de istihdam politikası bozulmamış oldu. 'Hayır' oyu İskoçya'nın Londra üzerindeki siyasi gücünü de etkiledi. Birçok vaatler verilirken aynı zamanda İngiliz Parlamentosu'nun daha sosyal demokrat kararlar alacağı belirtiliyor. Ayrıca İngiltere ekonomisi üzerinde de kısa vadede kötü etki olmayacak.

DAVİD CAMERON:
Duygusal bir konuşma yapan ve ayrılık için 'acı verici boşanma' ifadelerini kullanan İngiltere Başbakanı David Cameron referandumun en önemli kazananı.

J.K. ROWLİNG:
İngiltere ve İskoçya'nın ayrılmaması için 1 milyon pound bağış yapan Harry Potter'ın yazası multimilyoner J.K. Rowling.

STERLİN:
'Hayır' oyu ile ekonomi ve para birimi zarar görmeden referandumdan çıktı.

İSPANYA:
Katalan ayrılık hareketi İskoçya bağımsızlığını ilan etseydi daha da cesaretlenecekti. İspanya Başbakanı Mariano Rajoy da "İskoçlar doğru kararı verdi" dedi.

ALEX SALMOND:
İskoçya bağımsızlık hareketi lideri bir konuşma yaptı ve yenilgisini kabul etti.

DİĞER AYRILIKÇI HAREKETLER:
İspanya'nın Katalan örgütleri ile Avrupa'daki diğer gruplar İskoçya'nın 'hayır' oyundan darbe aldı.

GEORGE MEYDANI:
Glasgow'daki 'evet' kampanyasının buluşma noktası olan meydan.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ada kıyametten döndü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN