Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Paralel yapı borsada işbaşında

Giriş Tarihi: 20.9.2014

Mali performansı iyice bozulan, BDDK'nın 70'inci madde kapsamına aldığı, piyasa değeri eriyen Bank Asya'yı kurtarmak için paraleller borsada işbaşı yaptı. Asya Yatırım aldı, yabancılar ise bankaya inanmayıp satışa geçti

Cemaat üyelerine başka bankadan kredi çektirip Bank Asya'ya mevduat olarak yatırtan paralel yapı, borsada da 'suiistimale' devam etti. Borsadaki işlem sırası bu hafta başında tekrar işleme açıldıktan sonra üç günde yüzde 48.4 değer kaybeden Bank Asya'da, hissedeki düşüşü durdurmak için paralel telkinlerle yatırımcılara hisse aldırıldı. Yatırımcıyı ikna edebilmek için genel müdür televizyona çıkıp, takipteki kredi oranı yüzde 10'la sektör ortalamasının 5 katına çıkan banka için "Rasyosu en iyi üç bankadan biriyiz" dahi dedi.

ALIMLAR AYNI YERDEN
İşlem sırası 4 gün açık kalan tahtada alım emirlerinin ağırlıkla aynı yerden geldiği gözden kaçmadı. Borsa İstanbul'un işlem sırasını perşembe günü tekrar kapattığı Bank Asya'da 37.8 milyon adet işlem gerçekleşti. Perşembe günü Bank Asya hisselerinde en yüksek işlem hacmi ve en fazla net alım yapılan kurum Bank Asya'nın yüzde 100 iştiraki olan Asya Yatırım oldu. Asya Yatırım o gün 8.5 milyon adet alım, 2.3 milyon adet satım yaparken, toplamda kurum bazında net 6 milyon 269 bin adet alım gerçekleştirdi.

YATIRIMCI İNANMADI
Tahtanın işleme açıldığı pazartesi gününden itibaren ise Asya Yatırım'ın Bank Asya hisselerinde gerçekleştirdiği net alım miktarı yaklaşık 13 milyon adet oldu. Perşembe günü 1.1 milyon adet alım yapan Bizim Menkul'ün de 4 günlük net alımı ise 2 milyon 658 bin adet oldu. Paralel yapının bankanın durumunun iyi olduğuna yönelik algı operasyonu yabancıları ise ikna etmedi. Bank Asya hisselerinde perşembe günü en fazla net satış yapılan kurum 7.1 milyon adet ile Deutsche Securities oldu. Bu kurumu sırasıyla 4.3 milyon adet ile Eczacıbaşı Yatırım, 2.8 milyon adetle Merrill Lynch Yatırım, 1.9 milyon adetle Meksa Yatırım ve 1.8 milyonla HSBC Yatırım izledi.

9 AYD A 6 MİLYAR ÇIKIŞ

Bank Asya'dan 9 ayda 6 milyar mevduat çıkışı olmuştu. Aktifi 7.6 milyar eriyen, kârı yüzde 81 azalan, batığı 1.5 milyar TL'ye yükselen, takipteki kredi rasyosu yüzde 10'u gören banka, Bankalar Kanunu'nun 'kısıtlayıcı önlemler' içeren 70'inci maddesi kapsamına alınmıştı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Paralel yapı borsada işbaşında
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN