Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Cizre'de OSB doldu

Cizre Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Süleyman Çağlı, 1000 dönüm ayırdıkları OSB'nin dolduğunu, beş fabrikanın faaliyete geçtiğini söyledi

Giriş Tarihi: 21.9.2014
Terör saldırılarıyla gündeme gelen Şırnak'ın Cizre ilçesi çözüm sürecinin ardından sanayisiyle anılmaya başlayacak. Irak ve Suriye'ye yapılan ihracatın 2 milyar doları bulduğunu dile getiren Cizre Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Süleyman Çağlı, bunun 1 milyar dolarının Irak'a yapılan inşaat malzemesi olduğunu söyledi. Suriye ve Irak'ta yaşanan sıkıntılı sürecin ihracatı etkilediğinin altını çizen Çağlı, "IŞİD konusu Irak ile olan ticaretimizi aksattı ama bunların tamamı son bulacak. Habur kapısı Almanya'dan sonra en fazla ihracatın yapıldığı nokta. Bu bölge tam bir ticaret merkezi. IŞİD bir anda ortaya çıkan bir şey. Birtakım oyunlar oynanıyor. Ama büyük bir operasyon hazırlığı olduğunu görüyoruz. Yıl sonu itibarıyla nefes alıp ticaretimize kaldığımız yerden devam edeceğiz" diye konuştu. Cizre'de 1000 dönüm ayırdıkları Organize Sanayi Bölgesinde (OSB) 5 fabrikanın faaliyete geçtiğini kalan 15 firmanın ise yatırımlarına başladığını dile getiren Çağlı, "Bölgenin şu anda üretime ihtiyacı var. Dolayısıyla OSB'deki yatırımlar bölge için çok önemli. 1000 dönümlük arazinin tamamı doldu. Ağırlıklı inşaat malzemesi ve kuru gıda üretimi yapacağız" dedi.

Bölgenin ilk oteli Divan olacak
Cizre'nin ilk otelini de Süleyman Çağlı'nın ortağı olduğu Limçağ Turizm inşa ediyor. Otelin işletmecisi ise Divan olacak. İsminin Divan Express Cizre olarak belirlendiği, 35 milyon liralık yatırımla hayata geçirilen ve 2017'de tamamlanacak 143 odalı otel ile ilgili Çağlı da, "Cizre'de sanayi geliştikçe bölgeye gelen tüccarların otele ihtiyacı olacak. Yaptığımız yatırımı bölge için çok gerekli" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cizre'de OSB doldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN