Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sermaye seferberliği

Giriş Tarihi: 21.9.2014
Son yıllarda borçululuk oranlarını hızla artıran şirketlere sermayedarların sermaye koymalarını teşvik edecek düzenlemede sona yaklaşıldı. Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, şirketlerin dış kaynak yerine sermaye ağırlıklı bir bilanço yapısına sahip olmasına yönelik çalışmalarla ilgili olarak Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) ile Maliye Bakanlığı'nı görevlendirdiklerini söyledi. Her iki kurumun da çalışmalarını sürdürdüğünü, belli bir noktaya geldiğinde son şeklini vereceklerini ifade eden Babacan, "Şirketlerimizin bilançolarına baktığımızda borçluluğun biraz fazla olduğunu görüyoruz. Halbuki, biz bilançoda pasif tarafında borç yerine sermayeyi daha çok görmek istiyoruz. Dolayısıyla şirketlerimizi buna nasıl yönlendiririz, firma sahipleri ve ortaklarının sermayelerini başka yerlerde tutacağına kendi şirketlerine katmalarını nasıl teşvik edeceğiz? Bu Türkiye'nin tasarruf oranlarını da artıracak bir çalışma alanı. Önümüzdeki haftalarda nihai kararlarımızı vereceğiz" diye konuştu.

ÖDEVLERİMİZİ YAPACAĞIZ
Başbakan Yardımcısı Babacan, Avrupa Merkez Bankası'nın yeni duruşunun önemli ve olumlu olduğuna dikkat çekerek, "Biz büyük merkez bankalarının ne yaptığını yakından izleyeceğiz. Kararların bize nasıl yansıyacağına bakacağız. Ama bir yandan da kendi ev ödevlerimiz yapacağız" dedi.

TÜRKİYE KÖPRÜ OLUŞTURACAK
Babacan , Türkiye'nin G-20 dönem başkanlığında özellikle KOBİ'lerin önemli bir gündem maddesi olacağına işaret ederek, "Bu şirketlerin farklı modellerle desteklenmesine ve finansa ulaşımlarının kolaylaştırılmasına odaklanacağız" dedi. Babacan, Türkiye'nin dönem başkanlığında en az gelişmiş ülkeler ile G-20 ülkeleri arasında bir köprü oluşturmayı da düşündüklerini vurgulayarak, "Biz eskiden G-7 varken ve orada pek çok karar alınırken, o dışlanmışlık hissini fazla yaşadık. Şimdi G-20 ülkelerinin dışındakilere o hissiyatı yaşatmamak istiyoruz. G-20'nin kapsayıcı ve kuşatıcı olmasını amaçlıyoruz" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sermaye seferberliği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN