Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Avrupa'da Türk günü

Ford Otosan, Otokar, Tofaş, Karsan ve Bozankaya, Almanya'da düzenlenen Avrupa'nın en büyük ticari araç fuarında gövde gösterisi yaptı. Tofaş'ın ABD pazarı için yenilediği Doblo ile Karsan'ın Hyundai için ürettiği ticari aracın dünya tanıtımı gerçekleşti

Giriş Tarihi: 25.9.2014
Avrupa'nın ticari araç üssü Türkiye, Almanya'nın Hannover kentinde bu yıl 65'incisi düzenlenen IAA Ticari Araçlar Fuarı'na adeta çıkarma yaptı. Ford Otosan, Otokar, Tofaş, Karsan, Temsa ve Bozankaya en yeni ticari araçlarını fuarda sergiledi. Fuardaki en büyük yenilik Tofaş'ın Bursa'da ürettiği yeni Doblo oldu. Tofaş'ın 360 milyon dolar yatırımla ABD pazarı için yenilediği Doblo, ilk kez Hannover'de vitrine çıktı. Fiat-Chrysler Grubu'nun ABD'de Ram Promaster City markasıyla satacağı araç, Bursa'da Tofaş tesislerinde üretiliyor. Fiat Doblo'nun Amerikan normlarına göre yenilediği araç 2014 sonundan itibaren ABD ile Kanada'ya ihraç edilecek. Tofaş, 2021 yılına kadar ABD'ye minimum 175 bin araç ihraç etmeyi planlıyor. Hannover'deki fuara ilk kez katılan Karsan da yeni ürün ailesinden Karsan Atak ve Karsan Star'ı ve Avrupa normlarına uygun Euro VI motoru sergiledi. Ayrıca, 2013'te üretimine başladığı alçak tabanlı minübüs Jest de fuarda tanıtıldı. Diğer taraftan, Hyundai Motor Company dünyanın en önemli fuarlarından biri olan Hannover'de Karsan tarafından üretilen yeni hafif ticari araç serisi H350'nin dünya lansmanını yapıyor. Ford Otosan, 2014 IAA Hannover Ticari Araçlar Fuarı'nda tamamen yenilediği Transit model ailesinin yeni varyasyonlarını tanıttı. Ford Otosan'ın Kocaeli Fabrikası'nda üretilen, Transit, Transit Custom, 1.000 kg'a kadar yük taşıyabilen Transit Connect Van ile küçük işletmeler ve kent taşımacılığına yönelik Transit Courier Van sergilendi. Raylı sistem ve ticari araç tasarımında önemli Ar-Ge yatırımları yaparak, yerli üretimiyle ön plana çıkan Bozankaya, IAA Ticari Araç Fuarı'nda yeni elektrikli otobüsünü dünyaya tanıttı. Akü sistemi, Bozankaya GMBH tarafından geliştirilen E-Bus'ın üretimi ise Bozankaya tarafından yapılıyor. Temsa ise fuara 5 yeni ürünüyle katıldı.

80 ÜLKEDE 1.4 MİLYON DOBLO SATILDI
Tofaş CEO'su Kamil Başaran, 2000'de üretimine başlanan Doblo'nun bugüne kadar 1.4 milyon kullanıcı tarafından tercih edildiğini söyledi. Başaran, 360 milyon dolarlık yatırımla 24 ayda geliştirilen Doblo'nun, Kuzey Amerika pazarına satışıyla tam anlamıyla global bir model kimliğine bürüneceğini ifade etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Avrupa'da Türk günü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN