Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Büyütemedi gidiyor

Giriş Tarihi: 26.9.2014

Çin'de ilk çeyrekte yüzde 7.7 olan büyüme ikinci çeyrekte yüzde 7.5'e inince, hükümet büyümeye yeterli desteği vermeyen merkez bankası başkanını görevden almaya hazırlanıyor

Dünyadaki bütün merkez bankaları, ekonomik büyüme için adeta seferberlik ilan ederken, Çin'de bu amaca yeteri kadar destek veremeyen merkez bankası başkanı koltuğunu kaybediyor. Çin Merkez Bankası (PBRC )Başkanı Zhou Xiaochuan'ın, dünyanın ikinci büyük ekonomisini canlandırma konusunda istenen başarıyı sağlayamadığı için işini kaybedebileceği öne sürüldü. Çin ekonomisinin uluslararası arenada sembol ismi olan Merkez bankası Başkanı Xiaochuan'ın, Komünist Parti liderliği tarafından görevinden alınabileceği belirtildi.

0.2 PUANLIK KAYIP YETTİ

Wall Street Journal gazetesinin konuya yakın kaynaklara dayandırarak verdiği haberde, Çin Devlet Başkanı Xi Jinping'in, Zhou'nun yerine başka birini getirmeyi planladığı belirtildi. Gazete en güçlü adayın Çin Halk Bankası (PBOC) Başkanı Guo Shuqing olduğunu da yazdı. Çin'de ilk çeyrekte yüzde 7.7 olan büyüme, ikinci çeyrekte yüzde 7.5'e gerilemişti. Çin'in 6 aylık büyümesi ise yüzde 7.3 olarak gerçekleşti. Büyümede ikinci çeyrekte yaşanan 0.2 puanlık düşüş, başkan Xiaochuan'ın biletinin kesilmesi için yeterli oldu.

81.4 MİLYAR $ KURTARMADI

Geçtiğimiz birkaç ay boyunca Zhou piyasalarda faiz oranlarının serbest bırakılması da dahil olmak üzere değişiklikler yapılmasını savunuyordu. Zhou liderliğindeki Çin Merkez Bankası, geçen hafta ekonomiyi canlandırmak için ülkedeki en büyük 5 bankaya 81.4 milyar dolar (500 milyar yuan) likidite sağlamıştı. Fakat tüm bu hamlelere rağmen Çin yönetimi yapılacak değişikliklerin ekonomik büyümeyi iyice yavaşlatacağını ve yüzde 7.5'lik büyüme hedefinden partiyi uzaklaştıracağını düşünüyor. Zhou'nun görevden alınacağına ilişkin haberlere rağmen Çin Borsası 6 ayın zirvesine çıktı.

BİZİM MERKEZ'DE BÜYÜMENİN ADI YOK
Çin'de ikinci çeyrek büyümesinin 0.2 puan azalması, merkez bankası başkanını koltuğunu kaybetme noktasına getirirken, bizim merkez bankamızın ise büyümeye duyarsızlığı sürüyor. Ocak ayındaki 5.5 puanlık rekor faiz artırımın ardından geçen 8 ayda politika faizini sadece 1.75 puan düşüren merkez bankası dün de faizde değişikliğe gitmedi. Merkez Bankası Başkanı Erdem başçı başkanlığında toplanan Para Politikası Kurulu, dün gerçekleştirdiği toplantıda politika faizi olan bir hafta vadeli repo faizini yüzde 8.25'te sabit tutarken, faiz koridorunun üst ve alt bantlarında da değişikliğe gitmedi. Merkez Bankası, faiz bandının üst bandını oluşturan marjinal fonlama faizini yüzde 11.25'te, piyasa yapıcısı bankalara repo işlemleri yoluyla tanınan borçlanma imkanı faizini yüzde 10.75'te, faiz koridorunun alt bandını oluşturan gecelik borçlanma faiz oranını yüzde 7.5'te tuttu.

BÜYÜME KAYGISI YOK
Türkiye'de ilk çeyrekte yüzde 4.7 olan büyüme, ikinci çeyrekte yüzde 2.1'e indi. Özel sektör yatırımları son 10 çeyreğin 8'inde daralma gösterdi. Merkez Bankası, dünkü toplantı sonrası yayımladığı metinde büyümeye vurgu yaptığı tek cümlede ise büyümenin kaderini ihracata, dolayısıyla Avrupa ekonomilerinin performansına bağladığı görüldü.

ÇİN MERKEZ BANKASI BAŞKANI'NIN ATTIĞI ADIMLAR
* Ekonomiyi canlandırmak için ülkedeki en büyük bankalara 18 Eylül'de 500 milyar yuan (81.4 milyar dolar) tutarında likidite enjekte etti.
* Ülkedeki en büyük beş bankanın her birine 100'er milyar yuan verildi.
* İlk çeyrekte yüzde 7.7 olan ekonomik büyüme, ikinci çeyrekte yüzde 7.5 oldu. Çin bu yılın tamamında yüzde 7.5 büyümeyi hedefliyor.
* Piyasalarda faiz oranlarının serbest bırakılması için değişiklik planlanıyor. Hükümet bu adımın da yetersiz olacağı görüşünde.
* Çin'de gösterge niteliğindeki 7 günlük repo faizi yüzde 3.35.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Büyütemedi gidiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN