Kanaviçe Sokak

lu kadınlar, 2 yıldır esnaflık öğreniyor. Valiliğin desteğiyle işletme ve İngilizce eğitimi alan 13 kadın reçelden, keçe aksesuvara ürettiklerini Kanaviçe Sokak'ta pazarlıyor

Giriş Tarihi: 28.9.2014
Karadeniz kadını dendiğinde akla dik yamaçlardaki patikalarda kendinden büyük yükleri taşıyan fotoğraflar gelir. İki yıl önce yaklaşık 20 yürekli kadının başlattığı girişimcilik yolculuğu da aynı direncin kanıtı, o büyük yüklerden biri. Kadın Girişimciler Kurulu'nun başlattığı Kanaviçe Sokak adındaki bu yolculuğun adımları başlangıçta bir kampanyayla atılsa da şimdi 13 aileye umut oldu.

ÖNCE EĞİTİM ALDILAR
Trabzon Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Emine Gürkök, Karadenizli kadının yeteneklerini ekonomide de gösterebileceği fikriyle yola çıktıklarını, valilik ve belediyenin de desteğini alarak projeyi genişlettiklerini belirtiyor. "Kadınların ürettiklerini bölgenin artan turizm potansiyeliyle nasıl birleştiririz" diye düşündüklerini söyleyen Gürkök, süreci şöyle anlatıyor: "Bir duyuru yaptık. 300 kadın başvurdu. Onlara küçük işletmeleri ayakta tutacak ticari bilgiler verdik. Daha sonra satışta kullanabilecekleri yeterlilikte İngilizce eğitimi aldırdık. Ardından da Trabzon'da Rus Pazarı olarak bilinen (şimdiki adı Avrasya Hanımeli Pazarı) bir sokak bize verildi. 13 dükkânın olduğu bu alana Kanaviçe Sokak adını verdik." Gürkök, buradaki kadın esnafın Trabzon'un farklı ilçelerinden gelen, farklı mesleklerden insanlar olmalarına rağmen müthiş bir dostluk kurduğunu ve sivil toplum hareketini kadınlar arasında itibarlı hale getirdiğini belirtiyor. Zaten bu 13 kadın daha sonra 'Trabzon Ev Eksenli Çalışan Emek Sensin' adında bir dernek kurarak projeyi daha fazla tanıtmak üzere kolları sıvamış.

ULUSOY DESTEKLİYOR

TOBB Kadın Girişimciler Üyesi Hülya Ulusoy projenin hem finansal hem de tanıtımı anlamında önemli çalışmalar yapıyor. Kanaviçe Sokak'ta dükkân açan kadınlardan ilk 6 ay kira alınmıyor. Bu da onlara ciddi bir kredi sağlıyor.

YAYLA MEYVELERİ KAVANOZA GİRDİ
Kanaviçe Sokak'ta tezgâh açan Güler İpek, emekli ebe. Emekli olur olmaz kadın derneklerine girdiğini anlatan İpek, şık kavanozlarda reçel satıyor. "Yayladan topladığım yaban mersini gibi meyvelerle reçel yapıyorum. Hiçbir katkı maddesi olmayan bu ürünler büyük beğeni topladı" diyen İpek, daha fazla tanıtıma ihtiyaç duyduklarını vurguluyor. Kanaviçe Sokak kurulana kadar evde yaptıklarını kendi çapında satarak aile bütçesine destek veren Nilgün Okay'ın keçeden ürettiği hediyelik eşyalar turistlerden büyük ilgi görüyor. Aynı şekilde Halk Eğitim Merkezi'nde usta öğretici olan Seval Tamtürk de sokakta hayallerini gerçekleştirenlerden.

ALACA HAN'I KADIN GİRİŞİMCİ ÜSSÜ YAPALIM
Emine Gürkök, Kanaviçe Sokak'taki kadın esnafın kötü koşullarda ayakta kalmaya çalıştığını ve kendine yakışır bir yere taşınmak üzere valiliğe başvurduklarını belirtiyor. Gürkök, "Kaneviçe Sokak'ı kokusu, rengi ve dokusuyla Trabzon kadınına yakışan bir yere taşımayı hedefliyoruz. Bu hedefimiz doğrultusunda da 17'nci yüzyıldan kalma Alacahan'a talip olduk. Burası hem kadın girişimciler hem de turizm açısından işimizi sergilememiz için doğru bir yer. Bu isteğimizi gerçekleştirmek için yetkililerden destek bekliyoruz. Toplumun geleceğini yetiştirme görevi teslim edilmiş olan kadına, kentin önemli değerlerinden biri olan Alacahan'ın da teslim edilebileceğini düşünüyoruz" diyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kanaviçe Sokak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN