Avea çift haneli büyüdü

Giriş Tarihi: 7.11.2014
Avea çift haneli büyüdü
Avea, 3'üncü çeyrek operasyonel ve finansal sonuçlarını açıkladı. Bu dönemde şirket geçen yıla göre toplam gelirini yüzde 18 artırarak 1 milyar 144 milyon liraya çıkarırken abone sayısında da son 6 yılın rekorunu kırdı. 3'üncü çeyrekte 447 bin yeni müşteri kazanan Avea'nın dokuz ayda abone sayısı 1.7 milyona ulaştı. Böylece bir önceki yılın aynı dönemine göre 14.1 milyon olan abone sayısı bu yılın 3'üncü çeyreğinde 16.2 milyona çıktı. Bu dönemde şirketin abone başına aylık geliri bir önceki yıla göre yüzde 2 oranında artarak 22.9 TL'ye çıktı. Kişi başı kullanım dakikasında yıllık bazda ise yaşanan yüzde 11'lik büyümeyle 417 dakikaya ulaşıldı.

6 YILIN REKORU

Avea'nın EBITDA'sı da yüzde 26 büyüyerek 218 milyon lira oldu. Mobil data gelirlerinde, yüzde 81'lik artış yakalayan şirkette, bu hizmetin servis geliri içindeki payı ise 9 puan artışla yüzde 25'e yükseldi. Şirketin çift haneli büyümeye devam ettiğini vurgulayan Avea CEO'su Erkan Akdemir, 2008'den bu yana dokuz aylık dönemde en yüksek büyümeyi gerçekleştirdiklerini söyledi. Numara taşımada da rekor bir büyüme elde ettiklerini vurgulayan CEO Akdemir, "Dokuz aydaki net numara taşıma adedini, geçen yıla göre yüzde 113'lük bir artışla 1.3 milyona yükselttik. 2014'ün 3'üncü çeyreğinde 224 bin kişi daha numarasını Avea'ya taşıdı" diye konuştu.

MOBİL BÜYÜME

Erkan Akdemir, Avea'nın büyümesinin lokomotifi olarak nitelendirdikleri "mobil data" gelirinde de dikkat çekici bir artışa imza attıklarını vurguladı. Akdemir, şunları söyledi: "Yeni nesil teknoloji yatırımlarına odaklanan büyüme stratejimizin bir parçası olarak, bu alanda yaptığımız çalışmaların meyvelerini topluyoruz. Başta Woops ve Prime'ın müşterilerine özel olarak tasarlanan ayrıcalıklı tarifelerin de gücüyle data servis gelirlerimizi bu çeyrekte önemli ölçüde artırdık. Bu alanda hem kullanıcı sayısı hem de kullanımdaki artışla mobil datada yıllık yüzde 81'lik bir büyüme kaydederek 218 milyon liraya ulaştık. Mobil datanın servis gelirimiz içindeki payı da 3. çeyrek itibarıyla geçen yılın aynı dönemine göre 9 puan artışla yüzde 25'e çıktı. Yani bu sonuçlara baktığımızda özetle gelirimizin yaklaşık dörtte birini mobil data gelirleri oluşturuyor diyebiliriz."

AKILLI TELEFON KULLANIMI YÜZDE 48
Akıllı telefon kullanım oranının sürekli arttığını ifade eden Akdemir, "Bu oranı yılın üçüncü çeyreğinde geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre tam 13 puan artışla yüzde 48'e yükselttik. Cihaz kampanyalarında daha dengeli adım atıyoruz" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Avea çift haneli büyüdü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN