Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Fosforlu hayat hattı geliyor

Hükümet, iş güvenliğinde devrim paketine imza attı. Üç yıl içinde iş kazası olmayana 1 puan prim indirimi gelecek. İşveren, ölümlü iş kazasında kusurlu bulunursa 2 yıl kamu ihalelerine giremeyecek. Madenlerde çip sistemi zorunlu olacak. Fosforlu hayat hattı kurulacak

Giriş Tarihi: 13.11.2014
Fosforlu hayat hattı geliyor
Başbakan Ahmet Davutoğlu, 4 bakanla iş güvenliğinde ciddi yapısal değişiklikler getiren reform paketini açıkladı. Madenlere de çekidüzen getirecek düzenlemelerle işverene ağır yaptırımlar geliyor.
'AMELE' TARİH OLUYOR:
Çok tehlikeli işlerde çalışan 2 milyon 700 bin işçiye mesleki yeterlilik belgesi alma zorunluluğu getirilecek. Meslek liseleri ve üniversitelerde iş güvenliği dersleri konulacak.

2 YIL İHALEDEN MEN:
İşveren, ölümlü iş kazasında kusurlu bulunması halinde TCK'ya göre alacağı cezaya ilave olarak iki yıl boyunca kamu ihalelerinden men edilecek.

'ÇİP' ZORUNLU OLACAK:
Yeraltı maden işletmelerinde çalışanların kaydı ve konumlarının eşzamanlı takibi için 'çip sistemi' kurulması zorunlu olacak. Ayrıca yeraltı çalışmalarında hazırlanacak planların üç boyutlu olması zorunlu hale getirilecek.

GÖRÜNTÜLÜ TEFTİŞ:
Maden ve inşaat sektöründe iş sağlığı güvenliği teftişleri görüntülü ve fotoğraflı yapılacak. Müfettiş 'kağıt üzerinde teftiş' yapamayacak.

6 AYDA BİR TATBİKAT:
Yılda bir olan acil durum planları ve tatbikatları 6 ayda bir yapılacak.

ACİL DURUM HATTI:
Acil durumlarda çıkışın kolaylıkla sağlanması amacıyla fosforlu bir 'hayat hattı' kurulacak.

ARKADAŞINA GÖNDER
Fosforlu hayat hattı geliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN