Putin'le 5 kritik konu masada

Giriş Tarihi: 1.12.2014
Putin'le 5 kritik konu masada
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Türkiye-Rusya Üst Düzey İşbirliği Konseyi (ÜDİK) 5'inci toplantısı için 10 bakanla bugün Türkiye'ye geliyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Putin'in başkanlıklarında gerçekleşecek ÜDİK toplantısında iki ülke arasında bir çok konu masaya yatırılacak. Kremlin'den yapılan açıklamalarda yapılan ziyaretin en üst düzey diplomatik ziyaret olan "devlet ziyareti" kapsamında gerçekleştirileceği belirtildi. İki lider arasındaki görüşmeler bölgesel meseleler dahil beş ana başlıkta yoğunlaşacak.

SURİYE ANA GÜNDEM
İki liderin ana gündem maddesi Suriye'de felakete dönüşen tablo olacak. Suriye'de IŞİD'e yapılan ABD eksenli operasyondan, Esad rejiminin katliamlarına kadar Suriye'deki tüm olaylar ele alınacak. İki liderin görüşmesinde ele alınacak bir diğer bölgesel konu da Kırım meselesi olacak. Erdoğan, daha önce Kırım'ın Rusya tarafından ilhakını tanımadığını açıklamıştı. Ekonomik ilişkiler alanında ise iki ülke arasındaki ticaret hacminin daha önce konan 100 milyar dolarlık hedefi görüşülecek. Görüşmelerde başta enerji ve karşılıklı yatırımların artırılması olmak üzere, ticaret hacmini artırıcı bir dizi projenin gündeme gelmesi bekleniyor. Görüşmelerde 10 farklı mutabakat zabtının imzalanacağı öğrenildi.

DOĞALGAZDA YENİ ANLAŞMA
İki ülke arasındaki işbirliğinin en önemli alanını oluşturan doğalgaz ticareti ile ilgili yeni bir anlaşmanın imzalanması bekleniyor. Türkiye'nin, doğalgaz fiyatlarında indirim beklediği bu konunun da görüşmelerde ele alınacağı ifade ediliyor. Putin, doğalgazda indirim için renk vermezken, "İlgili şirketler arasında, Türk doğal gaz pazarının gerçekleri göz önünde bulundurularak titiz bir inceleme gerekiyor" ifadelerini kullandı. Görüşmede ele alınacak konulardan biri de AB yaptırımlarından dolayı gıda arzı sorunu yaşayan Rusya'nın Türk üreticilerden alımları. Ruslar arz konusunda destek talep ederken Türk yetkililerin gıda ticareti kapsamında bir dizi kolaylık talep edeceği belirtiliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Putin'le 5 kritik konu masada
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN