Türkiye'nin en iyi haber sitesi

640 TL taksitle bedelli

Başbakan Davutoğlu'nun müjdesi bankaları harekete geçirdi. 18 bin liralık bedeli ödemek isteyen gençler için 640 TL taksitle kredi veriyor

Giriş Tarihi: 3.12.2014
640 TL taksitle bedelli
700 bin kişinin merakla beklediği le ilgili müjdeli haber Başbakan Ahmet Davutoğlu'ndan geldi. Partisinin grup toplantısında konuşan Davutoğlu'nun, "27 yaşını doldurmuş kişiler 18 bin lira ödeyerek bedelli askerlik uygulamasından yararlanabilecek" şeklindeki açıklaması gençleri olduğu kadar finans sektörünü de heyecanlandırdı. Binlerce kişi de finansman kaynaklarını araştırmaya başladı.

11 MİLYARLIK KREDİ PASTASI

Bedelli askerlik imkânı kaba hesapla 11 milyar liralık bir pazar yaratıyor. Başbakan'ın açıklamasının ardından bankalardan art arda özel bedelli askerlik kredisi haberleri gelmeye başladı. Akbank, ING, Şekerbenk gibi bankalar 1.14 ila 1.17 arasında değişen masrafsız ve taksit ötelemeli kampanyalarını gün içinde duyurdu. İş Bankası gibi birkaç banka da askerliğe özel bir kredi ürünü çıkarmayacaklarını açıkladı. Özel bir ürünü olmayan bankaların kredi şartlarını kabaca hesapladık. 6 ay vadeli kredi alındığında aylık 3 bin 140, 12 ay vadelide bin 631, 18 ay vadelide ise bin 130 liralık ödeme gerekiyor. Vadeler arttıkça toplam ödeme miktarı da yükseliyor.

600 BİN BAŞVURU BEKLENİYOR

1 Ocak 2015 itibarıyla uygulanmaya başlayacak bedelli askerliğe 18 bin lira ödeyerek 27 yaşını doldurmuş kişiler başvurabiliyor. Bu şartlarda 600 bin üzerinde başvuru bekleniyor. Eğer yaş sınırı 25 olsaydı bu sayı 800 bine yükselerek bütçeye katkısı 15 milyar liraya çıkacaktı. 2011'de çıkan bedelli askerliğe 30 bin lira ücret ve 30 yaş sınırından ötürü talep düşük olmuştu. Bu yüzden ikinci hak verilmiş ancak buna da başvuru 652 kişiyle sınırlı kalmıştı. O dönemde yaklaşık 70 bin kişi bu imkândan yararlanmış, bunun ekonomiye katkısı ise 2.2 milyar TL'de kalmıştı.

AKBANK'TAN KAMPANYA
Akbank Genel Müdür Yardımcısı Galip Tözge, bedelli askerlik kredisiyle ilgili özel bir kampanya hazırladıklarını belirtti. Buna göre 18 bin TL'lik bedeli, 36 ay vade ve 1.14 faiz oranıyla aylık 640 TL'den başlayan taksitler halinde masrafsız olarak ödemek mümkün. Tözge, "Taksit ödemelerine 3 ay sonra başlanabilir. Burada standart ihtiyaç kredisi başvuru belgeleri haricinde ek bir belge talep etmiyoruz" dedi. ING Bank da kredi faiz oranını 1.14 olarak açıkladı.

ŞEKERBANK'TA MASRAF YOK
Şekerbank Perakende Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Ertürk, bedelli askerlik için yüzde 1.15 faizle yeni bir ürün geliştirdiklerini anlattı. Ertürk, "Yüzde 65'i Anadolu'da bulunan yaygın şube ağımızla bedelli taleplerine yanıt vereceğiz. 20 bin TL'ye kadar masrafsız kredi sunuyoruz" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
640 TL taksitle bedelli
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN