Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gelir dağılımında kötünün iyisiyiz

OECD ülkeleri, gelir dağılımı eşitsizliğinde 30 yılın rekoruna ulaştı. Türkiye bu süreçte gelir dağılımı eşitsizliğini az da olsa düşüren iki ülkeden biri. Diğeri ise komşu Yunanistan

Giriş Tarihi: 10.12.2014
Gelir dağılımında kötünün iyisiyiz
Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü'ne (OECD) üye ülkeler, adeletli gelir dağılımında sınıfta kaldı. OECD raporuna göre örgüte üye ülkeler gelir eşitsizliğinde 30 yılın en kötü karnesini sergiledi. Ülkelerde gelir dağılımı eşitsizliğinin son yıllarda önemli ölçüde arttığı vurgulanan raporda, zengin ve fakir arasındaki uçurumun giderek yükseldiği kaydedildi. Bu tablo içinde Türkiye, 1985-2012 arasında gelir dağılımı eşitsizliğini az da olsa düşüren iki ülkeden biri olarak gösterildi. Raporda, Türkiye ve Yunanistan'ın karnelerinde düzelme görülen ülkeler olduğu görüldü. Üye ülkelerde zenginlerin toplam nüfus içindeki payının giderek arttığına dikkat çekilerek, "Bu pay yüzde 10 düzeyinde. Zenginlerin, yoksullardan ortalama 9.5 misli daha fazla kazandığı hesaplanıyor. Bu da genel ekonomiyi olumsuz etkiliyor" denildi.

MEKSİKA İLK SIRADA

OECD'nin gelir dağılımı eşitsizliği hesaplamalarında kullandığı Gini parametrelerine göre 2012 yılı için gelir dağılımı eşitsizliğinin en fazla olduğu 21 ülkelik listenin başında Meksika geliyor. Listede Türkiye ikinci, ABD üçüncü sırada yer aldı.

EN ADİL ÜLKE NORVEÇ
Gelir dağılımı eşitsizliğinin en az olduğu ülkeler arasında Norveç birinci sırayı alırken, bu ülkeyi Danimarka ve Çek Cumhuriyeti takip etti. 30 yılda gelir dağılımı eşitsizliğinin en fazla arttığı ülkeler de İsrail, Yeni Zelanda, ABD, İsveç ve Finlandiya oldu. Raporun sonuç bölümünde, gelir dağılımı eşitsizliğinin ekonomik büyüme üzerinde olumsuz etki yaptığı, eşitsizlikle mücadelenin toplumları daha adil ve ekonomilerini daha güçlü hale getirdiği uyarısı yapıldı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gelir dağılımında kötünün iyisiyiz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN