Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Türkiye'nin 2015 yılında büyüme hızı artabilir'

Giriş Tarihi: 14.12.2014 11:18
'Türkiye'nin 2015 yılında büyüme hızı artabilir'

TD Securities Gelişen Piyasalar Kıdemli Stratejisti Maggio: "Düşen petrol fiyatları, Türkiye'nin cari açık ve enflasyonuna olumlu etki edebilir.Türkiye'nin 2015 yılında büyüme hızı artabilir."

TD Securities Gelişen Piyasalar Kıdemli Stratejisti Christian Maggio, Türkiye'nin 2014 yılı büyüme rakamının yüzde 3 olabileceğini belirtti.

Konuya ilişkin olarak AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Maggio, Türkiye'de 3. çeyrekte yüzde 1,7 olarak gerçekleşen büyümenin sürpriz bir gelişme olduğunu ifade etti.

Maggio, 2. ve 3. çeyrekte gerçekleşen zayıf büyümenin Türkiye için az da olsa aşağı yönlü riskler oluşturduğuna işaret etti.

Türkiye'nin 2014 yılı büyüme rakamının yüzde 3 olabileceğini aktaran Maggio, 2015'te ise yüzde 3,2 büyüme kaydedilmesini beklediğini bildirdi.

Maggio, düşen petrol fiyatlarının Türkiye'nin cari açık ve enflasyonuna olumlu etki edebileceğini aktardı. Diğer gelişmekte olan ülke para birimleriyle paralel olarak Türk Lirası'nın değer kaybettiğini vurgulayan Maggio, bu değer kaybının Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) faizleri indirme ihtimalini de azaltttığını dile getirdi.

Maggio, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) para politikası sonucunda, 2015 yılının 2. çeyreğinde TCMB'nin para politikasını daha da sıkılaştırabileceğini kaydetti.

Fed'in politikalarının zor bir ekonomik ortam oluşturabileceğini dikkati çeken Maggio, bu politikaların Türkiye'de dahi olmak üzere gelişmekte olan ülkeleri etkileyebileceğine işaret etti.

"TÜRKİYE, YILIN SON ÇEYREKTE ILIMLI BİR BÜYÜME GERÇEKLEŞTİREBİLİR"


IHS Global Insight Türkiye Ekonomisti Andy Birch ise Türkiye'nin yılın son çeyreğinde de yavaş bir büyüme gerçekleştirebileceğini belirtti.

Öncü göstergeler ve sıkı para politikası sonucu yılın son çeyreğinde büyümenin yavaş gerçekleşebileceğini ifade eden Birch, ihracatın artabileceğini ve bunun sonucunda 2015 yılında büyüme hızının yükselebileceğini aktardı.

Türkiye ekonomisi, yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 1,7 ocak-eylül döneminde ise yüzde 2,8 büyüdü.

Takvim etkisinden arındırılmış sabit fiyatlarla Gayrisafi Yurtiçi Hasıla (GSYH), üçüncü çeyrekte geçen yılın aynı çeyreğine göre yüzde 1,8; mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış GSYH değeri ikinci çeyreğe göre yüzde 0,4 arttı.

AA Finans "Büyüme Beklenti Anketi"ne katılan ekonomistlerin, yılın üçüncü çeyreğine ilişkin büyüme beklentilerinin ortalaması yüzde 2,9, yıl sonu büyüme beklentilerinin ortalaması yüzde 3,2, 2015 sonu büyüme beklentilerinin ortalaması ise yüzde 3,6 düzeyinde olmuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Türkiye'nin 2015 yılında büyüme hızı artabilir'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN