fiyatları 2015'e hızlı girdi

Giriş Tarihi: 2.1.2015 14:30
Dolar fiyatları 2015'e hızlı girdi

Küresel piyasalarda yeni yıl tatilinin geride bırakılmasıyla başlayan işlemlerde tüm para birimleri karşısında yükselişe geçti.

ABD ekonomisindeki iyileşmenin etkisiyle euro/ paritesi 1.20'lere çekilirken, dolar/lira da 2.34 düzeyini aştı. Dolar ilk işlemlerde 2.3415 liraya kadar yükseldikten sonra, 2.3390 - 2.3400 bandında hareket etmeye başladı. Euro da, dolar karşısında gerilemesine karşılık, parite etkisiyle 2.8180 - 2.8200 lira düzeyinde işlem gördü.

Piyasa analistleri dolardaki yükselişin, ABD ekonomisindeki toparlanmaya ilişkin güçlü verilerin yanında, Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Mario Draghi'nin bankanın fiyat istikrarını koruma görevini yerine getirememe riskinin, altı ay öncesine göre daha yüksek olduğunu söylemesi etkili oldu.
Piyasalarda Draghi'nin bu sözlerinin, AMB'nin tahvil alımlarına başlayabileceğine ilişkin güçlü işaret olarak algılanması, başta euro olmak üzere diğer para birimleri karşısında yükselmekte olan dolara güç kazandırdı.

Dolardaki güçlenme, petrol fiyatlarında görülen yükselişin ardından gelen güvenli liman alımlarıyla hafta başında biraz yükselen altını yeniden geriye çekti.

Küresel piyasalarda geçen yılın son gününde 1,129 dolar düzeylerinde işlem gören 1 ons altın 1,184.85 dolar düzeylerine kadar geriledi. Emtia piyasaları analistleri, ABD ekonomisinde toparlanmanın etkisiyle faizlerin yükseleceği ve dolayısıyla dolarda güçlenmenin süreceği yolundaki öngörülere dayanarak, 2015'in de altın için zor bir yıl olmasını bekliyorlar.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dolar fiyatları 2015'e hızlı girdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN