Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'den açıklaması

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu hakkında açıklama yaptı. 'den yapılan açıklamada 'Amacımız müşterileri korumak. Banka yapısının denetlenebilmesini amaçlıyoruz' denildi.

Giriş Tarihi: 4.2.2015 15:42 Güncelleme Tarihi: 4.2.2015 17:51
TMSF'den Bank Asya açıklaması
Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu () tarafından yönetiminin TMSF'ye devrine ilişkin yapılan son dakika açıklamada, "Batan bankalara bir yenisinin eklenmemesi için, bankanın hissedarlarını, müşterilerini, bankacılık sektörünü ve Türkiye ekonomisini korumak amacıyla, ilgili kanun maddelerinin emrettiği tedbirler alınmış ve Asya Katılım Bankası AŞ'nin yönetim kurulu üyeleri ve genel müdürü değiştirilmiştir" dendi.

2001 KRİZİ HATIRLATMASI

TMSF açıklamasında, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu'nun (BDDK) kararına istinaden, Asya Katılım Bankası AŞ ile ilgili tedbir alınmak zorunda kalındığı belirtildi.

Zamanında gerekli tedbirler alınmadığı için 2001 krizinde bankaların battığı, vatandaşların mağdur olduğu, bankacılık sektörünün ve Türkiye ekonomisinin büyük zarar gördüğü hatırlatılan ve alınan tedbirlerin öneminin daha iyi anlaşılacağı vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"5411 sayılı Bankacılık Kanunu, hem Türkiye'nin yaşadığı büyük bankacılık krizlerinden ders alınarak hem de Avrupa Birliği müktesebatına uyum programının gereği olarak, 2005 yılında yürürlüğe girmişti. Asya Katılım Bankası AŞ ile ilgili alınan tedbirler, söz konusu kanunun 18. maddesinin 5. fıkrasına dayanmakta olup, banka yapısının şeffaf olmasını ve denetlenebilmesini amaçlamaktadır.

GECE YARISI YAPILDI ÇÜNKÜ...


Batan bankalara bir yenisinin eklenmemesi için, bankanın hissedarlarını, müşterilerini, bankacılık sektörünü ve Türkiye ekonomisini korumak amacıyla, ilgili kanun maddelerinin emrettiği tedbirler alınmış ve Asya Katılım Bankası AŞ'nin yönetim kurulu üyeleri ve genel müdürü değiştirilmiştir. Asya Katılım Bankası AŞ hissedarlarının, müşterilerinin ve bankacılık sektörünün hiçbir sıkıntı yaşamaması için, yeni görevlendirmeler gece yarısı yapılmıştır. Her biri alanında uzman, daha tecrübeli isimlerin yönetmeye başladığı Asya Katılım Bankası AŞ, daha güçlenmiş olarak bankacılık faaliyetlerine devam etmektedir."


TMSF Bank Asya'ya el koydu

İşte tüm yönleriyle TMSF'nin Bank Asya operasyonu

Pasaport iptal yeşil kart sırada10 soruda TMSF Bankasya'ya el koydu

Yiğit Bulut'tan Bank Asya yorumu

Hükümetten Bank Asya ile ilgili ilk açıklama

BANK ASYA'DA PARASI OLANLAR NE YAPACAK? - TIKLAYIN
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
TMSF'den Bank Asya açıklaması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN