Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Avrupa'da kavgası

Avrupa Birliği, IMF ve Avrupa Merkez Bankası ile görüşmeleri sürdüren 'ın Euro Bölgesi'nden çıkmasına yönelik tartışmalar hızlandı

Giriş Tarihi: 10.2.2015
Avrupa'da Yunanistan kavgası
'ın solcu Başbakanı Aleksis Çipras, ülkesinde uygulanan 'acımasız' tasarruf programını iptal edeceğini ve uluslararası yardım anlaşmasının süresini uzatmayacağını açıklarken, ülkenin Euro Bölgesi'nden çıkmasına yönelik tartışmalar alevlendi. ABD Merkez Bankası'nın (Fed) eski başkanı Alan Greenspan, Yunanistan'ın Euro Bölgesi'nden çıkmak zorunda kalacağını belirtirken, Yunanistan Maliye Bakanı Yanis Varoufakis ise Yunanistan'ın Euro Bölgesi'nden çıkması halinde euronun çökeceğini öne sürdü.

İNGİLTERE HAZIRLIK YAPIYOR
İngiltere Başbakanı David Cameron da Yunanistan'ın Euro Bölgesi'nden olası çıkışıyla ilgili olarak Maliye Bakanlığı ve İngiltere Merkez Bankası (BOE) yetkilileriyle toplantı yaptı. İngiltere Maliye Bakanı George Osborne, Yunanistan'ın Euro Bölgesi'nden çıkma olasılığına karşı acil durum planlaması yapmaya başladıklarını söyledi. Euro Bölgesi'nden çıkmaya yönelik tartışmalar, Atina Borsası'nın dün yüzde 6 düşmesine neden oldu.

ABD'DEN SÜKUNET ÇAĞRISI

Yunanistan ile ilgili olarak yükselen tansiyon, ABD'yi de harekete geçirdi. ABD Hazine Bakanı Jack Lew, Avrupa ile Yunanistan'ı sakin olmaya çağırdı. Lew, iki taraf arasındaki hararetin biraz yatışması gerektiğini söyledi.

ÇIKIŞ AN MESELESİ
Yunanistan'ın Euro Bölgesi'nden çıkmak zorunda kalacağını belirten Fed'in eski başkanı Alan Greenspan, çıkışın an meselesi olduğunu kaydetti. Greenspan, "Euronun geleceğinden şüpheliyim" dedi.

ÇIKARSAK EURO ÇÖKER
Yunanistan Maliye Bakanı Yanis Varoufakis, ülkesinin çıkması halinde euronun çökeceğini söyledi. Varoufakis "Euro, iskambil kartlarından yapılmış kale gibi, Yunanistan'ı çekerseniz çöker" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Avrupa'da Yunanistan kavgası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN