Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ortadoğu'ya sağlık transferi

Genetik çalışmalarıyla prestijli tıp dergisi Cell'e kapak olan Biruni Üniversitesi, Ortadoğu'nun sağlık sektörüne girecek. Rektör Yüksel, "Suriye, İran ve Irak'ta sağlık hizmeti vereceğiz" dedi

Giriş Tarihi: 12.2.2015
Ortadoğu'ya sağlık transferi
Türkiye'nin ilk tematik sağlık üniversitesi Biruni, deneyimlerini Ortadoğu'ya da taşıyacak. Genetik çalışmaları dünyanın en prestijli tıp dergisi Cell'in nisan sayısına kapak olan Biruni Üniversitesi, Ortadoğu'nun da sağlık sektörüne girecek. Biruni Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adnan Yüksel, başta Suriye olmak üzere Irak ve İran'da 3 yıl içinde sağlık hizmeti vermeyi planladıklarını söyledi. Üniversitelerin en önemli görevlerinden birinin de bilim üreterek ekonomiye katkı yapmak olduğunu anlatan Yüksel, "İstişare toplantılarına başladık. YÖK'le de görüştük. Türkiye'de onlarca Suriyeli doktor var. Onlarla da çalışacağız. Sağlık programlarımızı bu ülkelere satmayı hedefliyoruz. Aynı zamanda uygulayıcısı da biz olacağız. Proje üzerinde bir aydır çalışıyoruz. Suriye'deki iç savaşın yakın bir zamanda biteceğini öngörüyoruz. Ülke olarak her sektörden Ortadoğu'da yatırım yapmamız gerek" dedi. 21'inci yüzyılın Birunilerini yetiştirmek üzere yola çıktıklarını belirten rektör Yüksel, A'dan Z'ye bir sağlık üniversitesi olduklarını araştırma hizmetleriyle Türkiye ve dünyada referans kabul edilmeyi amaçladıklarını belirtti.

BEŞ YIL İÇİNDE PATENT

ABD ekonomisine üniversitelerin katkısının yüzde 40 olduğunu anlatan Yüksel "Bu oran Türkiye'de maalesef yüzde 5. Bizim amacımız yalnızca eğitim vermek değil; bilim üretmek. Ürettikten sonra da ekonomiye katkı sağlamak istiyoruz" dedi. Yüksel, bu kapsamda akademik personele 5 yıl içinde patent alma zorunluluğu getirdiklerini söyledi. Bilimin her alanında yaptığı çalışmalarla dünya tarihine adını "Evrensel Deha" olarak yazdıran Türk bilim insanı Ebu Reyhan El-Biruni'den ilham alarak kurulan üniversitede Türkiye'nin en kapsamlı gen laboratuvarı da kuruldu. Genetik alanında en son teknolojileri kullanan ve uygulayan Genom Laboratuvarı'nda binlerce hastalığın tanı ve tedavisi yeni nesil DNA dizileme teknolojisiyle kolayca yapılabiliyor. Rektör Yüksel, Genom merkezinin bu alanda Türkiye'nin dışa bağımlılığını önemli ölçüde sona erdireceğini söyledi.

MAL VARLIĞINI BİLİME YATIRDI
Son olarak Bezmialem Üniversitesi'nin de kurucu rektörlüğünü yapan Yüksel, ailesinin bütün mallarını vakfedip 60 milyon TL sermayeyle Biruni Üniversitesi'ni kurdu. "Bu üniversite benim kalfalık eserim" diyen Yüksel "11 sağlık branşı açtık. Moleküler genetik bölümünü ABD'de okumuş Türklerden oluşturduk. Bize gelen öğrenci ilk yıldan projeye dahil olacak. Birinci sınıf yabancı dil ağırlıklı. Hazırlık sınıfı yok" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ortadoğu'ya sağlık transferi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN