Davutoğlu'ndan önemli açıklamalar! Bütün minibüs şoförleri...

'da bulunan Başbakan gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Giriş Tarihi: 17.2.2015 17:40 Güncelleme Tarihi: 18.2.2015 00:33
Davutoğlu'ndan önemli açıklamalar! Bütün minibüs şoförleri...
temaslarını sürdüren Başbakan , Pakistan Cumhurbaşkanı'nın düzenlediği akşam yemeği öncesinde gazetecilere açıklamalarda bulunarak gündeme ilişkin soruları cevapladı. Demirtaş'ın Meclis'i kilitleriz sözlerine sert bir dille cevaplayan Davutoğlu, 'Kimse hükümete ödev veremez, kimse Meclis'i kilitleyemez. Ne Meclis'i kilitletiriz ne de tehditlere boyun eğeriz' dedi.

Özgecan cinayetine ilişkin de açıklamalarda bulunan Davutoğlu ' Şimdi dün de vurguladım. Burada kritik eşik olarak kritik bir noktadayız. Yüreğimize bir ateş düşürmüştür ama toplumda da bir duyarlılık oluşturmuştur. Burada bütün dolmuş şoförlerimizin tamamı için katilmiş gibi lanse edilmesi yanlıştır. Bu duyarlılığın, özgecanın babasının verdiği mesajlar kültürümüze güzel bir destansı olarak geçmiştir. Cezasını zaten bulacaktır ama bunlara karşı en erdemli cevabı Sayın Mehmet Aslan verdi' dedi.

İşte Davutoğlu'nun o açıklamaları;

Pakistan'da biraz önce bir konuşma yaptım. Birazdan da Sayın Cumhurbaşkanı'nın davetlisi olarak yemeğe katılacağım.

Pakistan'a hareket etmeden önce bu konudaki görüşlerimi paylaşmıştım. Çözüm süreci iyi niyet ister. Her gün çözüm süreci dememiz yetmez, bunun için gerekli adımları atmamız lazım. Bizim tutumumuz açıktır herşeyin tartışılacağı platform da Meclis'tir. Herkes kanaatini ifade edebiliyorsa o zaman silahlara ne ihtiyaç var? Nedir silahları gerekli kılan şartlar?

Yok Türkiye'yi Irak ve Suriye'ye dönüştürme gibi bir düşünce varsa buna teslim olma mümkün değil. Biz de çözüm sürecinin kritik aşamada olduğunu söylüyoruz. Demirtaş ile CHP ve MHP'nin aynı noktada buluşması herşeye şayan. CHP ile geçmişte doğuda güneydoğudaki Dersim olayı başta olmak üzere yapılan tutumdan sonra HDP ile CHP'nin hala yan yana gelmesi ilginçtir.

O GÖRÜNTÜLER MECLİS'TE İZLETİLMELİ

Molotof kokteyline karşı tavır da var. Bonzaiye de tavır var. Bu üç parti birlikte karşı çıkacaklarsa bu başlı başına bir siyaset dersidir. Kim özgürlük istiyor, kim sivilleşmeyi teşvik ediyor kim buna karşı çıkıyor? HDP ve MHP'nin karşı çıkmasını izleyeceğiz. Bundan sonra her halde sık sık Meclis'te izletmek gerekirki bu noktaya nasıl geldiğimizi görsün. O günlerde Kılıçdaroğlu'nun Bahçeli'nin ne dediğini hatırlasın ve Demirtaş ile yan yana duracaksa onların karşısında özgürlükleri savunan AK Parti var. Halkın özgürlüğünü savunan AK Parti var uyuşturucuların özgürlüğünü savunan HDP, MHP, CHP var. Ya da Kobani bahane edilerek halka baskı yapanlar var. Bakalım nasıl birlikte olacaklar.

Meclis ile uyumlu olmayan bir dil kullanılacaksa biz ne Meclis'i kilitletiriz ne de tehditlerine boyun eğeriz. Bu yasa ülkenin ihtiyaçlarına hitap eden bir yasadır. Milletimiz bu yasaya eminim destek verecektir. Birlik ve beraberlikleri hayırlı olsun bu yeni bir sahne. Ama biz milletle birlikte olmaya devam edeceğiz.

KİMSE HÜKÜMETE ÖDEV VEREMEZ

Hükümete kimse ev ödevi veremez. Kamu düzeni söz konusu ise Sayın Demirtaş da TBMM'de görev yürüten bir milletvekili ve herşeyden önce hpukuk kurallarına uygun davranması lazım. Kimsenin kimseye ödev verme yetkisi yok. Ama ülkede kamu düzenini sağlamak hepimizin menfaati. Silahlı bir güç varsa ülke içinde o her zaman gayrimeşrudur. Ne konuşulacaksa her şey konuşulur hiç bir yasak yok herşey ele alınır. Ama birinin birine şart sürdüğü çerçeve söz konusu değil. Yeni bir anayasa hep birlikte yürüyelim. Şu demokratikleşme ile ilgili bu adımları birlikte atalım birlikte karar alalım denirse pozitif bir gündem oluşur. Ama polis, şiddet, tehdit koyarsanız inandırıcı olmazsınız Türkiye Cumhuriyeti de buna herhangi bir şekilde prim vermez.

SURİYELİ MUHALİFLERİN EĞİTİMİ

Eğit Donat bu tartışmalardan önce başlatılmış bir süreçti. Şimdi bir çerçeveye oturturuluyor. Eğit Donat bir süredir yürütülen bir faaliyet.

ÖZGECAN CİNAYETİ

Şimdi dün de vurguladım. Burada kritik eşik olarak kritik bir noktadayız. Yüreğimize bir ateş düşürmüştür ama toplumda da bir duyarlılık oluşturmuştur. Burada bütün dolmuş şoförlerimizin tamamı için katilmiş gibi lanse edilmesi yanlıştır. Bu duyarlılığın, özgecanın babasının verdiği mesajlar kültürümüze güzel bir destansı olarak geçmiştir. Cezasını zaten bulacaktır ama bunlara karşı en erdemli cevabı Sayın Mehmet Aslan verdi. Bizim şimdi yapacağımız stratejinin iyi bir etki analizini yaparak nerelerde daha neler yapmak lazım bunları tek tek tespit etmek, sonrasında da önümüzdeki dönemde adımları atmak. Topluma dayalı, hukuki tedbirler söz konusu olabilir burada.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Davutoğlu'ndan önemli açıklamalar! Bütün minibüs şoförleri...
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN