Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'da kirli tezgâh

'nın kararı öncesinde yine düğmeye basıldı. TL'de 20 milyarlık açık pozisyon yaratıldı. Faiz indirimine karşı kur silahı çekildi

Giriş Tarihi: 24.2.2015
Londra'da kirli tezgâh
'nın, Para Politikası Kurulu'nu (PPK) olağanüstü toplayıp indirmesini, ı yükselterek engelleyenler, yine bir Para Politikası Kurulu toplantısı öncesinde düğmeye bastı. Bir yandan Merkez Bankası'na istedikleri adımı attırmak isterken, diğer yandan Türkiye'de 'kriz' algısı yaratmak isteyen lobi, yurtiçindeki işbirlikçileriyle birlikte bu kez 'da kirli bir tezgâh kurma hazırlığına girdi.

FAİZ İNDİRİMİNE TEHDİT

Bankacılık kaynaklarından edinilen bilgilere göre, Londra'daki Türk Lirası short pozisyonları olağanüstü yüksek seviyeye ulaştı. Finans literatüründe short (kısa) pozisyon, satım yönünde net pozisyona sahip olunması anlamına geliyor. Londra'daki brokerların da dikkatini çeken bu operasyonda, TL borçlanıp dolara geçen bazı kesimlerin, bunu yapınca ciddi bir faiz ödediği ve kâr edilebilmesi için tek çarenin, doların TL'ye karşı yükselmesi olduğu belirtiliyor. Pozisyonun büyüklüğünün 20 milyar TL civarında olduğu ileri sürüldü.DOLAR 2.48 TL'YE ÇIKTI

Merkez Bankası'nın bugünkü Para Kurulu toplantısında bu gelişmeyi de dikkate alması beklenirken, faiz indiriminin beklentilerin üstünde olması durumunda, TL'de satışların hızlanacağı kaydediliyor. Nitekim, PPK toplantısı öncesinde doların dün 2.44 TL'den 2.48 TL'nin üstüne çıkması, Merkez Bankası'na, adeta, "Faizi çok indirirsen, dolara yüklenirim" mesajı oldu.

RAKAMLAR DESTEKLİYOR

Merkez Bankası tarafından aylık olarak açıklanan veriler de bu operasyonun ayak seslerini doğrular nitelikte. Türk bankalarının yurtdışındaki banka, kuruluş ve müşterileriyle gerçekleştirdikleri işlemlerin günlük ortalaması, ocak ayında sert bir biçimde yükseldi. Aralıkta 2.9 milyar dolar olan günlük spot işlem ortalaması, ocak ayında 4.3 milyar dolara, swap işlemlerinin ortalaması ise 6.3 milyardan 8.6 milyar dolara çıktı.

BU İLK DEĞİL
Merkez Bankası Başkanı , 28 Ocak'ta, enflasyonun 1 puan ve üstünde düşmesi durumunda Para Politikası Kurulu'nu olağanüstü toplayıp, faizi indireceğinin işaretini vermesinin ardından aynı senaryo tekrar sahneye konmuştu. Başçı'nın açıklamayı yaptığı gün 2.36 TL olan dolar, iki gün içinde 2.51 liraya kadar yükselmiş, tehdide boyun eğen Başçı da, enflasyondaki düşüşün 1 puan değil de '0.93' puan olması üzerine geri adım atıp, Para Kurulu'nu olağanüstü toplamaktan vazgeçmişti.
ARKADAŞINA GÖNDER
Londra'da kirli tezgâh
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN