Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Başçı'dan 'ölçülü' inat

4 Şubat'ta olağanüstü toplantı yapmaktan vazgeçen Erdem Başçı, dün de 'ölçülü' olma adına faiz indiriminde cesur davranmadı. Büyüme ve istihdam yine göz ardı edilirken, piyasanın isteği yapıldı

Giriş Tarihi: 25.2.2015
Başçı'dan 'ölçülü' inat
Enflasyondaki düşüşün 1 değil de 0.93 puan olmasını bahane ederek, lobinin dolar tehdidine boyun eğen ve Para Politikası Kurulu'nu (PPK) 4 Şubat'ta olağanüstü toplayıp faiz indirmekten vazgeçen Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, dünkü olağan toplantıda 'ölçülü' olma sevdasıyla, Türkiye'yi en yüksek faizi ödeyen ülkeler sınıfından çıkarmadı. Başçı başkanlığında toplanan PPK, politika faizini 25 baz puan indirerek yüzde 7.5'e çekti. Faiz koridorunun alt bandını da 25 baz puan düşürerek yüzde 7.25'e çeken PPK, yüzde 11.25 olan koridorun üst bandında ise yarım puanlık indirim gerçekleştirdi.

13 AYDA 2.5 PUAN İNDİRDİ

28 Ocak 2014'te olağanüstü toplanarak politika faizini 5.5 puan artırıp yüzde 10'a çıkaran Merkez Bankası, o tarihten bu yana gerçekleşen 13 ayrı PPK toplantısında sadece 2.5 puanlık indirim gerçekleştirdi. Merkez Bankası'nın 'ölçülü' olma adına faiz indiriminde cesur davranmaması, Türkiye'de işsizliği çift haneye çekip, özel sektör yatırımlarını durdurdu. Büyümeyi de yüzde 3'ün altına çeken bu faiz politikası, başta KOBİ'ler olmak üzere reel sektörün finansman maliyetlerini yüzde 7-8'lerden 16-17'lere kadar yükseltti. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın faiz indirmemek için bin dereden su getirdiği bu dönemde, dünyadaki neredeyse tüm merkez bankaları, büyümeyi ve istihdamı artırmak için seferberlik ilân etti.

BÜYÜMEYİ GÖZ ARDI ETTİ

Dün özellikle koridorun üst bandında yapılan indirimin ardından kredi maliyetlerinde sınırlı da olsa bir düşüş bekleniyor. Türkiye ekonomisinin yüzde 2.8 büyüdüğü geçen yılın 9 aylık döneminde, özel sektör yatırımları yüzde 1.6 daralmıştı. Kredi maliyetlerindeki artışın etkisiyle özel sektörün yatırım yapmadığı, tüketim harcamalarının durduğu bu dönemde, Türkiye'de büyümenin lokomotifi ihracat oldu. Fakat, Türkiye'nin en önemli pazarı olan Euro Bölgesi'nin 19 üyesinden 17'si bu yıl deflasyonla boğuşurken, Başçı'nın reel sektörün finansman maliyetlerini daha fazla düşürmemesi, bu yılı da tehlikeye atıyor.

LOBİ YİNE TEHDİT ETTİ

Merkez Bankası'nın faiz koridorunun alt bandını ve politika faizini 25 baz puan, faiz koridorunun üst bandını ise 50 baz puan indirime gitmesi ardından dolarda sert dalgalanmalar yaşandı. PPK kararı öncesinde 2.4766 TL olan dolar, ilk olarak 2.4601 liraya geriledi. Fakat, özellikle üst bantta yapılan indirimden rahatsız olan lobinin alımları ile dolar tekrar 2.48 TL'nin üstüne çıktı.

Başbakan Ahmet Davutoğlu


İndirim daha fazla olmalıydı

Merkez Bankası'nın dünkü kararlarını, resmi gezi için bulunduğu Macaristan'da değerlendiren Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Faizlerin inme trendinde olması olumludur ama biz daha fazla ivmeyle seyretmesi kaanatini yine ifade ediyoruz. Dünyadaki emtia fiyatlarındaki gelişmeler ve siyasetteki istikrar/ekonomik parametreler ve enflasyonun düşme eğilimine girmesi dolayısıyla beklentimizin daha fazla indirim yönünde olduğunu dile getirdik. Türkiye'de bu konuda tekrar değerlendirmeler yapacağız" dedi.

MÜSİAD Başkanı Nail Olpak


Bu indirim beklentinin altında

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Başkanı Nail Olpak, "TCMB'nin yapmış olduğu 25 baz puanlık faiz indirimi, piyasanın ve bizim beklentilerimizin çok altında kaldı" dedi. Yüksek faizin yatırımların önünde engel olduğunun altını çizen Olpak, "Piyasalar ve iş dünyası, faiz indirimi konusunda, uzun bir müddettir Merkez Bankası'ndan gelecek cesur bir karara hazırlıklı. Bu faiz indirimi ile hedeflenen büyüme rakamlarını tutturmak zor" dedi.


TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi


Merkez Bankası çok fazla temkinli

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, indirimleri ihracatçılar olarak olumlu karşıladıklarını ancak yeterli bulmadıklarını, kısa vadede daha fazla indirim beklediklerini söyledi. Büyükekşi, ihracatçıyı destekleyen ve yatırım ortamını canlandıracak faiz seviyesi taleplerini yinelerken ihracatçıların da daha ayrıcalıklı kredi politikaları ile desteklenmesi gerektiğini belirtti. Merkez'in temkinli bir adım attığını ifade eden Büyükekşi, "Reel ekonomiyi canlandırmak için daha somut ve kararlı adımlara ihtiyaç var" dedi.

İTO Başkanı İbrahim Çağlar

Kepçeyle al kaşıkla ver

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı İbrahim Çağlar, "Türkiye'nin faiz tartışmalarını geride bırakmasına Merkez Bankası ne yazık ki izin vermiyor. Merkez 25 baz puanlık indirimle piyasaları cesaretlendirecek adımı atamadı" dedi. Merkez'in keskin faiz artırımlarının ardından geçen yılın ekim ayından bu yana politika faizini sadece 75 baz puan indirdiğini belirten Çağlar, "Bunun adı kepçeyle alıp, kaşığın ucuyla vermektir" diye konuştu.


Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık


Daha cesur olmalıydı

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Merkez Bankası'nın faiz indirimine ilişkin, "Üst bantta 50 baz puanlık indirim oldu ama beklentilerimizi karşılamadı daha cesur indirim bekliyorduk" değerlendirmesinde bulundu. Işık, finans sektörünün faiz tavrını eleştirerek, "Finans sektörünün sesi çok fazla çıkıyor, sanki ne derse o olacakmış gibi bir hava oluşturuluyor. Sürdürülebilir büyüme reel sektörle olur" dedi.

İHKİB Başkanı Hikmet Tanrıverdi

Sanayici de az buldu

İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Hikmet Tanrıverdi, faiz indirim konusunun olumlu olduğunu, ancak sanayiciler olarak biraz daha fazla indirim beklediklerini belirterek, "Yarım puan ile 1 puan arasında indirim bekliyorduk" dedi. Faiz indirim kararını yine de olumlu bulduğunu vurgulayan Tanrıverdi, "Biraz daha indirim olması gerekirdi" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başçı'dan 'ölçülü' inat
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN