Füze ihalesinde Moskova istekli

Giriş Tarihi: 27.2.2015
Füze ihalesinde Moskova istekli

Uzun menzilli füze ihalesinde Çin halen şartnamedeki talepleri karşılamakla ilgili net yanıt vermedi. İhaleyi kaybeden Rusya ise sürece yeniden dahil olmak konusunda harekete geçti

Türkiye için hayati önem taşıyan ilk uzun menzilli füze savunma projesinde Çin'le yapılan müzakerelerde başta teknoloji transferi olmak üzere, taleplerin tam olarak karşılanamadığı belirtilirken, Savunma Sanayi Müsteşarlığı yetkilileri Çin'in yanı sıra diğer teklif sahibi ülkelerle görüşmelere hız verdi. Yetkililer, ihalenin ilk aşamasında elenen Rusya'nın halen uzun menzilli füze sistemini Türkiye'ye verme konusunda istekli olduğunu belirtiyorlar. Kaynaklar, ihalede sunduğu teklif ile ihale sürecinden elendiği açıklanan Rusya'nın da projeye yeniden dahil olmak konusunda istekli olduğunu ve bunu Türk yetkililere yeniden ilettiğini belirtti. Yetkililer, Rusya'nın sürece yeniden dahil olmak üzere teklifini revize ettiğini ve Türkiye'ye S400 füzeleri vermeyi teklif ettiğini belirtmişti. Bir başka yetkili ise, "Henüz Çin'den vazgeçilmedi. Vazgeçilse de diğer teklifler ile teknoloji transferi konusu önceliklerimiz arasında olacak" dedi.

NATO'YA UYACAK

Türkiye'nin ilk uzun menzilli füze projesinde Çin ile sözleşme görüşmelerine başlaması ve teklifi sunan Çinli şirket CPMIEC'in ABD'nin yaptırım listesinde olması ABD'nin yanı sıra NATO yetkililerinin de tepkisine neden olmuştu. NATO üyesi olan Türkiye'nin, Çin sistemini alması durumunda bunun NATO sistemlerine entegre edilemeyebileceği endişesini dile getirmişti. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da, sistemin NATO sistemlerine entegre edileceğini söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Füze ihalesinde Moskova istekli
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN