Kriz bekleyen avucunu yalar

Giriş Tarihi: 14.3.2015
Kriz bekleyen avucunu yalar

Türkiye'nin Davos'u olarak bilinen başladı.

Zirvede SABAH'a konuşan işadamları kriz söylentilerine tepki göstererek istikrar ve güçlü Türkiye vurgusu yaptı. Türkiye'nin 2001 krizinin ardından ciddi bir değişim sürecine girdiği konusunda birleşen iş dünyası, dönemsel olarak yaşanan gelişmelerin Türkiye ekonomisine zarar veremeyeceğini söyledi. Seçimin ardından daha hızlı ve istikrarlı bir büyüme gözleneceğini belirten işadamları, yeni Türkiye'nin yeni bir yola girdiği ve bu yolda ciddi başarılara imza atacağı görüşünde birleşti./ Başbakan Yardımcısı:

Dolardaki dalgalanma her ülkede yaşandı

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, 'nde 'kriz çıkmasını' bekleyenlere ders gibi açıklamalar yaptı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Merkez Bankası politikalarını eleştirmesi nedeniy- le kurun arttığını savunanlara yanıt veren Babacan, dolardaki artışın hemen hemen her ülkede ve her yatırım aracına karşı yaşandığını söyledi. Babacan, "Avrupa deflasyon sürecine girdi, dünyada dalgalı bir dönem yaşanıyor. Öyle ki, dünyada ekonomi yöneticileri euro-dolar totosu oynamaya başladı" dedi. ABD'deki faiz artış beklentisinin doları güçlendirdiğine işaret eden Babacan, bunun etkisinin en çok euro/ dolar çapraz kurunda görüldüğünü söyledi. Son 3-4 haftada bizde de kurlarda dalgalanmalar oldu" diyen Babacan, sadece Türkiye'de değil tüm dünyada benzer durumun yaşandığını kaydetti. Ekonomik istikrarın yeni anayasaya bağlı olduğu mesajını veren Babacan, Türkiye'nin kamu borcu ve bütçe açığı konularında dünyanın en iyi ülkelerinden birisi olduğunu söyledi./ Ağaoğlu Yönetim Kurulu Başkanı:

Türkiye ekonomisi uçuşa hazır

Türkiye'deki kriz söylentilerine aldırış etmemek lazım. Ne bugün ne de uzun vadede bir kriz görmüyorum. Son 13 yılda ciddi bir başarı hikâyesi yazıldı. Güçlü kamu maliyesi ve bankacılık sistemi ile küresel krizler bizi hep teğet geçti. Bu tür söylentiler özellikle seçim öncesi çıkar. Türkiye bunları da aşacak güçte. Seçimden sonra Türkiye hem ekonomik hem siyasi yönden uçacak. Döviz kurunda yaşanan gelişmeler uluslararası piyasalarla ilgili. Ucuz döviz çok sürdürülebilir bir şey değil.
ARKADAŞINA GÖNDER
Kriz bekleyen avucunu yalar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN