SSK, SGK borç sorgulama hizmet dökümü alma l E - Devlet giriş

SSK, SGK, GSS VE BAĞ-KUR prim borçlarınızı E-Devlet'e giriş yapıp online olarak sorgulayabilirsiniz. SGK borç sorgulama işlemini online olarak yapabilmek ve SGK borç sorgulama hakkında detaylı bilgi almak için haberimizi inceleyebilirsiniz.

Giriş Tarihi: 27.3.2015 21:33 Güncelleme Tarihi: 27.3.2015 21:58
SSK, SGK borç sorgulama hizmet dökümü alma l E - Devlet giriş
Vatandaşlar rahat ve refah bir yaşlılık dönemi geçirmek için iş dönemleri bittiği zaman güzel bir şekilde emekli olmak isterler. Çalışan vatandaşların emekli olabilmeleri için (SGK) Sosyal Güvenlik Kurumuna (bir şirket üzerinden) bağlı bir şekilde çalışmaları ve her ay düzenli olarak Sosyal Güvenlik Kurumuna belli miktarda prim ve sigorta ödemenmesi gerekir. Bu ödenen paralar (prim ve sigortalar) sayesinde Sosyal Güvenlik Kurumu vatandaşların sağlık masrafları (Hastane ve kaza masraflarını) karşıladığı gibi kişilerin emeklilik zamanı geldiği vakit kişiyi emekli yapmaktadır. Vatandaşlar bunlardan faydalanabilmek için SGK'ya her ay prim ve sigortalar yatırmaktadır. Yatırılan prim ve sigortalar dolduğu zaman ve vatandaşın emekli yaşı geldiğinde çalışanlar emekli olabilmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumuna yatırdığımız bu prim ve sigortaları geciktirdiğimiz zaman veya yatırmadığımız zaman ise Sosyal Güvenlik Kurumuna bir borç meydana gelir.

SGK BORÇ SORGULAMA

SGK BORÇ SORGULAMA ARTIK İNTERNETTE

SGK borç sorgulama işlemlerini SGK'ya giderek yapabildiğimiz gibi bilgisayarımız, mobil telefonumuzla bile artık internet üzerinden de gerçekleştirebiliriz. İnternetten şifresiz olarak SGK borç sorgulama işlemi Sosyal Güvenlik Kurumunun web tahsilat sayfasından yapılabilir. Sosyal Güvenlik Kurumu e-devlet hizmetleri altında yer aldığı için SGK borç sorgulama işlemini E-Devlet sistemi üzerinden E-Devlet şifresi ile de yapılabilmektedir.

E DEVLET GİRİŞ


Şifresiz olarak SGK borç sorgulama işlemi için ilk olarak Sosyal Güvenlik Kurumunun web tahsilat sayfasına giriş yapılmalıdır. Bu sayfada bağlı olduğumuz kuruma göre SGK borç sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Sayfada bulunan sorgu türü seçeneğinde bağlı olduğunuz kuruma göre seçerek işleminize devam edebilirsiniz. SSK kurumuna bağlı olan vatandaşlar sorgu türüne 4A işveren ödemelerini seçmelidir. Sorgu tipi seçeneğine ise çalıştığı iş türü hangisine daha fazla uyuyor ise onu seçmelidir. Son olarak SSK sicil numarası ve güvenlik kodu sisteme girildikten sonra sorgulama işlemi tamamlanmış olur. BAĞ-KUR altında çalışan vatandaşlar ise sorgu türü seçeneğine 4B sigortalı ödemeleri sorgu tipi seçeneğine de bağ-kur geçmiş dönem seçmelidir. Sisteme T.C. kimlik numarası ve güvenlik kodu girildikten sonra sorgulama işlemi tamamlanmış olur. Genel sağlık sigortası borç sorgulama işlemi için sorgu türü seçeneğine diğer ödemeler sorgu tipi seçeneğine ise GSS prim seçeneği seçilmelidir. T.C. kimlik numarası ve güvenlik kodu girildikten sonra sorgulama işlemi tamamlanmış olur.

BU HABERİ OKUMUŞ MUYDUNUZ?
112 BİN BAĞKURLUYA İADE

Sosyal Güvenlik Kurumu, 112 bin kişiye prim borcu çıkarıldığını hatırlatarak eksik prim nedeniyle tahsil edilen tutarları iade edeceğini duyurdu. Sosyal Güvenlik Kurumu,eksik prim Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), primlerini işçilerinden daha düşük gösteren Bağ-Kur'lu 112 bin kişiye prim borcu çıkarıldığını anımsatarak, eksik prim gerekçesiyle tahsil edilen tutarları iade edeceğini açıkladı.

EKSİK PRİMLER İÇİN BORÇ ÇIKARILDI

SGK'da 2014 Ağustos ayında devreye giren yeni geliştirilen program sayesinde, primlerini işçilerinden daha düşük gösteren Bağ-Kur'lular tespit edilerek eksik primler için borç çıkarıldı.

PROGRAMDA DEĞİŞİKLİK YAPILDI

Eksik prim borçları çoğu eczacı olan 112 bin Bağ-Kur'lunun SGK'dan alacakları ilaç bedellerinden düşülerek tahsil edilince eczacılar tepki göstermişti. SGK dün yaptığı açıklamada, programda değişiklik yapıldığını bildirdi
E-Devlet sistemi üzerinden SGK borç sorgulama işlemi için ilk olarak sisteme giriş yapmanız gerekmektedir. Sağ tarafta bulunan sisteme giriş linki tıklandıktan sonra T.C. kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi sisteme girerek E-devlet sistemine giriş yapmış olursunuz. E-Devlet şifreniz yok ise istediğiniz PTT şubesine üzerinde T.C. kimlik numaranızın bulunduğu bit nüfus kâğıdı ile E-Devlet şifrenizi 2 TL karşılığında alabilirsiniz. Sisteme giriş yaptıktan sonra E-Hizmetler altında Sosyal Güvenlik Kurumunu bulmalısınız. SGK borç sorgulama işlemini bağlı olduğunuz kuruma göre yapabilirsiniz. SSK kurumuna bağlı olan vatandaşlar 4A hizmetleri, BAĞ-KUR'a bağlı olan vatandaşlar 4B hizmetleri, emekli sandığına bağlı olan vatandaşlar da 4C hizmetleri altından SGK borç sorgulama işlemini gerçekleştirebilirler.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
SSK, SGK borç sorgulama hizmet dökümü alma l E - Devlet giriş
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN