Çinli dev Türkiye’nin güneşine geldi

Türkiye’de güneş enerjisi denince akla gelen ilk şirket Çinli CSUN. 2012’de Türkiye’nin ilk panel üretimini gerçekleştiren CSUN’un Türkiye ortağı Egemen Seymen, “Tuzla’daki 35 bin metrekarelik tesisimizde ürettiğimiz panelleri ‘Made in Turkey’ damgasıyla dünyaya satıyoruz” diye konuştu.

Giriş Tarihi: 22.4.2015 14:02
Çinli dev Türkiye’nin güneşine geldi
Son dönemin enerjide gözde sektörü güneş oluyor. Alman, ABD ve Çinli firmaların küresel rekabetini Türkiye'ye taşıyan bu gelişme üretimde de kendini göstermeye başladı. Güneşte en büyük yatırımcı olan firma ise Çinli enerji devi CSUN. Türk şirket Seul Enerji ile Türkiye'de işbirliği yapan CSUN Enerji Yatırım A.Ş. CEO'su Egemen Seymen halen 600 kişiye istihdam sağladıklarını belirtiyor.

2004 yılında Çin'in ilk güneş hücresi fabrikası olarak kurulan CSUN adıyla bilinen China Sunergy'nin 2007 yılında NASDAQ borsasında halka açıldığını dile getiren Seymen, "Çinli ortağımız yıllık bin 500 megawattlık (MW) üretim kapasitesi ile dünyanın sayılı güneş paneli üreticilerinden biri. Dikey entegrasyonda üretim yapan CSUN'ın dünya genelinde 8 binden fazla çalışanı var" dedi.

TUZLA FABRİKASINDA 600 ÇALIŞAN


Şirketin Türkiye'de üretim yapma fikrine 2012 öncesinde karar verdiklerini belirten Seymen, "Türkiye'de ise Seul Holding bünyesindeki Seul Enerji ile birlikte 3 yıl önce a CSUN Eurasia adında 300 MW kapasiteli Türkiye'nin ilk ve tek güneş hücresi ve en büyük güneş paneli fabrikasını İstanbul Tuzla'da hayata geçirdik. Firmamız iki yıl içerisinde 35 bin metrekarelik kapalı alanda 600 çalışanı ile Türkiye'nin ilk 500 sanayi kuruluşundan birisi oldu" diye konuştu.

190 MW'lık pan el ihra catı yaptık 2015 ilk çeyrek rakamlarına göre Türkiye'nin bugüne kadar eriştiği güneş enerjisindeki kurulu gücü yaklaşık 100 MW. Seymen, CSUN'un Tuzla'daki fabrikasında sadece 2014 yılında 190 MW'lık güneş paneli ihracatı gerçekleştirdiklerini söylüyor. Seymen, 2015 yılında ise 400MW'lık ihracat hedeflediklerini kaydediyor. Hatırlatmakta fayda var. CSUN, Fransa'dan ABD'ye birçok coğrafyaya 'Made in Turkey' damgalı güneş paneli satıyor.

Tuzla'da açılan fabrikanın öyküsünü anlatan Seymen, "Yatırım yapmaktaki en önemli sebeplerinin Türkiye'nin Avrupa ile olan ticari yakınlığı ile Türkiye'de üretilen güneş panellerin Avrupa Birliği ülkelerinin ve Amerika'nın Çin malı güneş hücrelerine ve güneş panellerine uyguladığı anti-damping vergilerinden muaf olması. Dolayısı ile Türkiye'de ürettiğimiz güneş panellerini Avrupa ve Amerika gibi bu sektördeki en önemli pazarlara rahatlıkla satabilmekteyiz. Ayrıca hızlı gelişen Türkiye'nin enerjiye olan ihtiyacı ve enerjisinin yarıya yakınını yurtdışından ithal etmesinden dolayı uzun vadede yenilenebilir enerjiye duyulacak ihtiyaçları öngörerek kalıcı olmak üzere Türkiye'ye yatırım yapmaya karar verdik" dedi.

Çiftçinin umudu güneş oldu

Türkiye ekonomisinin en önemli sektörleri arasında yer alan tarımda ardı ardına yeni nesil projeler hayata geçiriliyor. Özellikle enerji giderlerini minimize ederek katma değerli üretime geçmek isteyen sektörde yeni dönemin en güçlü enstrümanı ise güneş enerjisi oldu. Hedefte ise belli bir büyüklükte olan tarlaların tüm enerji ihtiyaçlarını güneşten karşılaması var. Özellikle kuyu suyu kullanan çiftçiler için geliştirilen sistem büyük bir maliyet avantajı getiriyor. Kuyudan su çıkarmak için motor kullanan çiftçiler yüksek faturalar ödemek zorunda kalıyor. Sistem sayesinde bu maliyet 10'da 1 civarında düşüyor. Türkiye'de bu alanda uzmanlaşan yerli firmaların sayısı da artıyor. Bunlardan biri olan ECG Enerji özellikle Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde çok sayıda başarılı uygulamayı hayata geçirdi. Sistemin enerji maliyetlerini ciddi şekilde düşürdüğünü ifade eden şirketin Genel Müdürü Mehmet Akif Yıldırım, "Makine, güneşten aldığı enerji sayesinde özellikle yoğun sulama gerektiren yaz aylarında neredeyse kesintisiz çalışıyor" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çinli dev Türkiye’nin güneşine geldi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN