Türkiye'nin en iyi haber sitesi

4 çeker

Aylarca yaylalarda kalan çobanlar elektrik olmadığı için telefonlarını şarj edemedi. Pratik zekaları devreye girdi. Eşeklere bağladıkları güneş paneliyle bataryalarını doldurup 4G ve 5G tartışmalarını bitirdi. 'Eşek-G' ile iletişime geçti

Giriş Tarihi: 25.4.2015
4 çeker
Türkiye 3G'den 4G'ye geçmeye hazırlanıyor. Son günlerde 5G'nin de mümkün olduğu tartışılıyor. Ancak, bu tartışmalara karşın çobanlar 'Eşek-G'yi hizmete sunuyor. Şanlıurfa kırsalında aylarca yaylada kalan çobanlar telefonlarının biten şarjları nedeniyle ailelerinden haber alamadı. Bu duruma çare bulmak için de pratik zekalarını kullandı. Telefonlarının şarj sorununu eşek sırtında taşıdıkları güneş panelleriyle çözdü. Panellerle cep telefonlarını şarj eden çobanlar, acil durumlarda yakınlarını arama imkanı buldu. Çobanlardan Ali Akbaş, arazide en önemli sorunlarının başında cep telefonlarının şarjının bitmesi geldiğini ifade etti. Akbaş, "Açık alanda elektrik bulamadığımız için cep telefonlarının bataryasını eşeklerin sırtında taşıdığımız panellerle şarj ediyoruz" dedi. Medet Gözüyaşlı da güneş panellerinin kendilerine adeta 'ilaç' gibi geldiğini söyleyerek, "Paneller olmasaydı her gün eve gitmemiz gerekecekti ancak bu da pek mümkün değildi. Allah'a şükür paneller var. Onlarla telefonun bataryalarını şarj ediyoruz" diye konuştu. Çobanların bu buluşu sosyal medyada "Ne 4G ne de 5G yaşasın 'Eşek-G" diye yankı buldu. Yurdum insanı tartışmalara çözümü buldu.

EŞEK SIRTINDA GÜNEŞ PANELİ
Ailesinden uzakta olan ve Şanlıurfa'da çobanlık yaparak para kazanan Ali Ağa, "Beraberimde taşıdığım güneş paneli sayesinde telefonumu şarj edebiliyorum. Böylelikle ailemle iletişim kurabiliyorum. Ne onlar benden ne ben onlardan habersiz kalmıyoruz" şeklinde konuştu.

2 SAATTE 1 GÜNLÜK BATARYA
Çobanların dahi buluşu güneş panellerinin telefonu şarj etmesi 2 ya da 3 saate yakın sürüyor, Bu süre sonunda 1 günlük ful batarya elde ediliyor.

KAYNAK: TAKVİM
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
4 çeker
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN