Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kılıçdaroğlu'nun kaynağı kurudu

Seçim beyannamesinde 'Emekliye çift maaş ikramiye, 1.5 TL'ye mazot, 1.500 TL asgari ücret' vaadinde bulunan, kaynak sorulunca da "Bütçeden çıkarırım" diyen hesap uzmanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun maaşına icra geldi

Giriş Tarihi: 29.4.2015
Kılıçdaroğlu'nun kaynağı kurudu
Yıllardır hesap uzmanlığıyla övünen, 7 Haziran seçimlerinde bütçeye 150 milyarlık ek yük getirecek bol keseden vaatte bulunan, kaynak sorulduğunda cevap veremeyen CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun kendi borcunu ödemekten aciz olduğu ortaya çıktı. Kayseri Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Hüseyin Beyhan'ın açtığı davada 8 bin 772 lira 40 kuruşluk tazminat ödemeye mahkum edilen Kılıçdaroğlu, borcu ödemek için kaynak bulamayınca maaşına haciz konuldu.

10 GÜN GEÇTİ ÖDEMEDİ
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 2010'da Meclis'teki bütçe görüşmeleri sırasında Kayseri Büyükşehir Belediyesi ve Dönemin Başkanı Mehmet Özhaseki hakkında yolsuzluk iddialarında bulunmuş ve daha sonra bu iddiaların yalan olduğu ortaya çıkmıştı. İddialar nedeniyle başlayan soruşturma sonuçlandıktan sonra Mehmet Özhaseki ile Kayseri Büyükşehir Belediyesi çalışanları kişilik haklarına hakaretten tazminat davaları açtı. Bu davaları kazanan Mehmet Özhaseki, tazminat paraları ile halka sucuk dağıtmıştı. Devam eden tazminat davalarından birisi daha kesinleşti. Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Hüseyin Beyhan, açmış olduğu tazminat davasını kazanarak mahkeme masrafları ve faizleriyle birlikte 8 bin 772 TL almaya hak kazandı. Kılıçdaroğlu'nun avukatlarınca Yargıtay'a götürülen mahkeme kararı yüksek mahkemece de onandı. Hukuki süreçler tamamlanınca Beyhan'ın avukatları Kayseri 2. İcra Müdürlüğü'ne başvurdu. İcra Müdürlüğü Kılıçdaroğlu'na ödeme tebligatı yaptı. Kayseri 2. İcra Müdürlüğü'nün ödeme tebligatına rağmen 10 gün içinde tazminatı ödemeyen Kılıçdaroğlu için icra kararı çıkartıldı.

MECLİS'E MÜZEKKERE GİTTİ

Kayseri 2. İcra Müdürlüğü, TBMM Başkanlığı'na müzekkere yazarak Kılıçdaroğlu hakkındaki icranın işleme konulmasını ve borcunu ödeyinceye kadar maaşından kesilmesini istedi. Müzekkerede şu ifadelere yer verildi: "Borçlu Kemal Kılıçdaroğlu'nun borcu bitinceye kadar ücret, nema, toplu sözleşme farkı ve ikramiyelerinin 1/4'ünün; teminatlar bakımından, borçlunun iş akdinin feshi halinde ihbar ve kıdem tazminatının tamamının borç miktarına yetecek kadarına haczine karar verilmiştir."

KENDİ BÜTÇESİNİ DAHİ YÖNETEMİYOR
Seçim beyannamesinde "Emekliye yılda iki maaş ikramiye vereceğiz, asgari ücreti 1.500 TL'ye çıkaracağız, mazotu 1.5 TL'ye indireceğiz" diyen Kılıçdaroğlu'nun vaatleri 'çılgın' bulunmuştu. Bütçeye 150 milyar TL'lik ek yük getirecek vaatler için kaynak tartışması başlamıştı. CHP Lideri ise eleştirileri "Bütçede kaynak var, siz yönetemiyorsunuz" diyerek üzerinden atmaya çalışmıştı. Ancak Kılıçdaroğlu'nun maaşına gelen haciz kendi bütçesini dahi yönetemediğini ortaya koydu.

AVUKATI AÇIKLAMA YAPTI
Kılıçdaroğlu'nun avukatı Halil İbrahim Yolcu, Genel Başkan adına 6 Nisan'da Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuru haklarını kullandıklarını belirterek, bu başvurunun tazminatın tahsiline engel olmadığını ve bu nedenle de parayı Kayseri İkinci İcra Müdürlüğü'ne yatırdıklarını ileri sürdü.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kılıçdaroğlu'nun kaynağı kurudu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN