İmar mevzuatı sorunları STK’larla birlikte çözülecek

Giriş Tarihi: 7.5.2015 17:30 Güncelleme Tarihi: 7.5.2015 17:31
İmar mevzuatı sorunları STK’larla birlikte çözülecek

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı imar mevzuatı uygulamalarında karşılaşılan sorunların düzenlenmesine yönelik çalıştay düzenliyor. İlki bugün Ankara’da düzenlenen çalıştaya Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce’nin yanı sıra STK’lardan, kamu kurum ve kuruluşlarından çok sayıda kişi katılacak.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı imar mevzuatlarında yaşanan sorunları masaya yatırıyor. Ülke dinamizmi ve gelişme süreci nedeniyle zorunlu olarak revizyona uğrayan, anlam bütünlüğü yer yer kaybolmuş olan mevzuat, 50 kişilik komisyon tarafından incelenerek yeniden düzenlenecek.

Komisyonda, 16 büyükşehir, 9 il ve ilçe belediyesi, 6 Bakanlık, 7 Üniversite, 5 Sivil Toplum Kuruluşu temsilcisi ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığından imar mevzuatı konusunda uzman teknik personeli yer alacak. Komisyon mevcut imar mevzuatının yanı sıra, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan taslak mevzuat ve Büyükşehir Belediyelerinin mevcut yönetmeliklerini inceleyecek.

15 günde bir yapılacak çalıştaylarla ile ülkemizin önemli hedeflerinden olan yaşanabilir, insan odaklı, çevreye duyarlı ve kimlikli şehirlerimizin oluşmasına katkı sağlayacak. Komisyon, Mevcut İmar Mevzuatı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanmış olan taslak mevzuat ve Büyükşehir Belediyelerinin mevcut yönetmeliklerini dikkatle inceleyerek İmar Mevzuatının revizyonunu yapacak. Ayrıca bu çalışma ile bürokrasinin de asgari seviyeye indirilmesi hedeflenmekte olup, çalışmanın ilk sonuçlarının 3 ay gibi bir süre içerisinde alınması hedefleniyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İmar mevzuatı sorunları STK’larla birlikte çözülecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN