Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'MÜSİAD sadece millete hizmet etti'

Giriş Tarihi: 10.5.2015
'MÜSİAD sadece millete hizmet etti'

Başbakan Davutoğlu, MÜSİAD'ın vesayet ve darbelerin içinde değil, sadece milletin yanında yer aldığını vurguladı, "Düyun-u Umumiye neyi temsil ediyorsa MÜSİAD tam da onun zıddını temsil ediyor" dedi

Başbakan Ahmet Davutoğlu, yoğun seçim gezilerinin arasında Cevahir Kongre Merkezi'ndeki Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği'nin (MÜSİAD) 25. kuruluş yıl dönümü programına da katıldı. Davutoğlu, burada yaptığı konuşmada, bir ülkenin gerçek anlamda bağımsız olabilmesi için iktisaden bağımsız olması gerektiğini ifade ederek, medeniyetin inşası için zihinlerdeki prangalardan kurtulunması gerektiğini, bunun da MÜSİAD gibi tohumlarla atılacağını söyledi. MÜSİAD'ın çıktığı yılların, tarihi bir dönüşümün ayak seslerinin duyulduğu bir dönüm noktası olduğunu anlatan Davutoğlu, "12 kahraman insanın yeni bir ahlak üzerinde yeni bir piyasa inşa etmek için taş üstüne taş koyduğu gayretin ürünüdür" dedi. Davutoğlu, MÜSİAD'ın 25 yılına bakıldığında çok ciddi gayretlerin ortaya konulduğunun görüldüğünü ancak ileriye doğru bakıldığında aslında daha başlangıç aşamasında olunduğunu söyledi. Daha temeli yeni atılmış, asırlarca sürecek bir yolculuğun harcının karıldığı bir 25 yıldan bahsettiklerini anlatan Davutoğlu, şunları dile getirdi: "En çok heyecanlandığım husus, bu salonda bulunan MÜSİAD yöneticilerinin, bu 25 yılın yorgunluğunu değil önümüzdeki 250 yılın enerjisini taşımış olmalarıdır. 25 yıl içinde her türlü baskıyla karşı karşıya kalındı, özellikle 28 Şubat'ta. Ama MÜSİAD çizgisini hiç değiştirmedi. Küçük menfaatler ve hesaplar için siyasal alanla iş birliği yapabilmek adına o medeniyet çizgisi dediğimiz değerlere dayalı çizgiyi hiç terk etmedi. Başka bazı yapılar iş adamları adına, Türkiye'deki her müspet harekete eleştiri getirirken, Türkiye'deki her vesayet çabasına ise meşruiyet kılıfı bulmaya çalışırken MÜSİAD hiçbir vesayetin, hiçbir darbenin, hiçbir örtülü ya da örtüsüz milli iradeyi dışlayan çabanın içinde yer almadı. MÜSİAD tarihi resim içinde milletin yanında yer aldı." Davutoğlu, Osmanlı'nın son asrının direniş odaklarından birinin, ekonomideki bağımsızlığı yitirme konusunda olduğunu da belirterek, şunları anlattı: "7 yıl okuduğum İstanbul Lisesi, Düyun-u Umumiye binasıydı. Osmanlı'nın dış borçlarının tahsil edilmesi için yabancı güçlerin Türkiye'de kurdukları müessese. Şimdi baktığımda çocuk yaşta o binaya girdiğimde, o yüksek duvarlar arasında bazı odalar vardı ki kasa odalar. Kapıları da muazzam organize edilmiş. Şimdi baktığımda, Düyun-u Umumiye neyi temsil ediyorsa, MÜSİAD tam da onun zıddını temsil ediyor.

ÇİFTÇİYE 1.3 MİLYAR LİRALIK DESTEK
Başbakan Ahmet Davutoğlu, çiftçinin yüzünü güldürecek iki önemli müjde verdi. Türkiye Ziraat Odaları Birliği 26. Olağan Genel Kurulu'nda konuşan Davutoğlu "Bugün (dün) imzaladığım kararnameyle bugün (dün) itibarıyla 1.3 milyar TL'lik tarımsal destek daha çiftçilerimize ödenecek. Isparta'da afet sebebiyle zarar görenlere ödenmek üzere 30 milyon TL gönderildi" dedi. Davutoğlu toplantıda CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun yüzüne bakarak Kemal Derviş eleştirisi de yaptı. Davutoğlu, "Biz iktidarı devraldığımızda, tarıma verilen desteklerin tümü kesilmişti. İktidarda ANAP-DSP-MHP hükümeti vardı. Bu desteklerin kaldırılmasını o dönemde kim planlıyordu? Sayın Kılıçdaroğlu'nun bugünlerde kendisine çokça danıştığı Kemal Derviş. Çiftçilerimize bakışı belli olan bir zihniyet" dedi. Başbakan'dan sonra kürsüye çıkan CHP Lideri Kılıçdaroğlu bu eleştirilere cevap veremedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'MÜSİAD sadece millete hizmet etti'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN