Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bu asgari ücret kayıt dışını artırır

İş dünyası, muhalefetin uçuk asgari ücret vaatlerini eleştirdi. "Bunlar popülist yaklaşımlar" diyen patronlar, asgari ücret artışının maliyetleri yükselteceğini, bunun da kayıt dışına neden olacağını belirtiyor

Giriş Tarihi: 20.5.2015
Bu asgari ücret kayıt dışını artırır
7 Haziran seçimleri öncesinde muhalefetin bol keseden attığı 'asgari ücret' vaatleri iş dünyasının tepkisine neden oldu. Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir, vaatlerin popülist yaklaşımlar olduğunu belirterek, "Bunlar 1980 öncesindeki 'Kim ne verirse ben 5 fazlasını veriyorum' anlayışını hatırlatıyor. Türkiye'nin gerçekleriyle uyuşmuyor. 'Asgari ücreti artırıyorum' dediğiniz zaman aslında maliyetleri de yükseltiyorsunuz. Bu işçilerin harcama maliyetlerini de artıracaktır" dedi. Özdebir, önemli olan konunun istihdamın üzerindeki yüklerin azaltılması olduğunu söyledi.

SENDİKALILAŞMA AZALIR

Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası (İNTES) Başkanı Celal Koloğlu da asgari ücret düzeyinin artmasının genel ücretleri de yükselteceğini belirterek, "İşverenlerin maliyeti artar. Yüksek ücret düzeyleri işverenleri kayıt dışına yöneltebilir veya daha az sayıda personel ile çalışmasına neden olabilir" değerlendirmesinde bulundu. Türkiye'de sendikalılaşma oranının yüzde 9.21 gibi düşük bir seviyede olduğunu belirten Koloğlu, işverenlerin maliyetlerini artıracak uygulamaların kayıtlı ve sendikalı işçi sayısının daha da azalmasına yol açacağını kaydetti. Kendilerinin de istihdam yaratmak ve daha fazla ücretle işçi çalıştırmak istediklerini dile getiren Koloğlu, ancak bunu mevcut bütçe kaynaklarını kullanarak yapmak yerine istihdam potansiyelini harekete geçirecek yatırımlarla gerçekleştirilebileceğini kaydetti. Kamu bütçesi dengesinin sağlanmasının Türkiye'nin en önemli ekonomik konuları arasında yer aldığına dikkati çeken Koloğlu, "Uygulanacak politikalar kamu maliyesinde sıkıntı yaratmamalıdır" dedi.

KAYNAK BELİRTİLSİN

Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir de çalışanların standartları yükseltilirken bunun ekonomik gerçeklere de uygun olması gerektiğini belirtti. Özdemir, "Asgari ücretin yükseltilmesi kulağa hoş gelse de bunun kaynağı ve ne şekilde yapılacağı belirtilmeli. Asgari ücretlinin üzerindeki vergi yüklerinin hafifletilmesi belki daha anlamlı bir açılım olabilir" diye konuştu.

KİM NE VAAT ETMİŞTİ?
CHP: 1.500 TL
MHP: 1.400 TL
HDP: 1.800 TL
DSP: 2.000 TL
SP-BBP: 1.500 TL
VATAN PARTİSİ: 1.500 TL
BTP: 5.000 TL

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bu asgari ücret kayıt dışını artırır
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN