Masada yeni projeler var

Halka arzından son anda vazgeçilen AK Gıda'nın değerli bir şirket olduğunu söyleyen Yıldız Holding Gıda Grubu Başkanı Mehmet Tütüncü, "Masamızda birçok proje var" dedi

Giriş Tarihi: 25.5.2015
Masada yeni projeler var
Yıldız Holding Gıda Grubu Başkanı ve Ülker CEO'su Mehmet Tütüncü, AK Gıda'nın halka arzından vazgeçilme sürecini anlattı. AK Gıda'nın değerli olduğunu aktaran Tütüncü, masalarında birçok proje olduğunu ve bunların değerini bulduğunda alınıp satılabileceğini söyledi. AK Gıda'nın tek ortaklı bir şirket olmadığı için bir değerlendirme sürecinin olduğunu belirten Tütüncü, "Ortaklarımız yapılan teklifi değerlendirmek durumundaydı. Biz halka arzı durdurduk, ilanları çektik diyemezdik. Çünkü halka arz devam edebilirdi. Anlaşamazsanız o zaman halka arza gider. Halka arz için de iyi talep vardı. Ama ortakların kararı blok satıştan yana oldu" diye konuştu. Tütüncü, AK Gıda'nın yüzde 80'inin satıldığını kalan yüzde 20'nin yarısının kendilerinde diğer yarısının Topbaş ailesinde olduğunu da sözlerine ekledi.

İSTİKRARSIZLIK İHRACATI VURDU
Ortadoğu'nun oldukça geniş bir pazar olduğunu, ancak istikrarsızlıkların ihracatlarını olumsuz etkilediğini belirten Tütüncü, "Eskiden Yemen diye bir ülke vardı, birdenbire kayboldu. O bölgedeki istikrarsızlık, regülasyon değişiklikleri ve bu tür ihracatlara koyduğu zorlaştırıcı tedbirler ihracatı olumsuz etkiliyor" dedi.

KÜSURATLI RAKAMDAN SATIŞ YAPAMAYIZ
Temel gıda şirketi olmadıkları için kolay zam yapamadıklarını vurgulayan Mehmet Tütüncü şunları söyledi: "Bir de bizde temel para birimleri var. 25 kuruş, 50 kuruş, 1 lira gibi. Bir ürünü 25 kuruştan 35 kuruşa çıkaramazsınız çünkü küsuratlı rakamdan satış yapamazsınız. Temel gıdadaki enflasyonun esas kaynağı TL'nin değer kaybetmesi. Yılbaşında 2.30'larda olan dolar şimdi 2.70 seviyesinde. Bunun etkisi var. Tabii gıda ithalatı da var."

ÇİFT HANELİ BÜYÜMEYE DEVAM
Ülker'in 2015 sonu hedeflerini tutturacağını kaydeden Tütüncü, "İlk çeyrek rakamları bunu gösteriyor. İç pazara baktığımızda da çift rakamlı büyümemiz devam ediyor. 790 milyon liralık satış geliri elde ettik. Toplam ciromuzun yüzde 15'i ihracattan geliyor" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Masada yeni projeler var
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN